Scoreboard 11-3
Nov 03, 2013 | 459 views | 0 0 comments | 14 14 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Sunday, Nov. 3

AUTO RACING

7:30 a.m.

NBCSN — Formula One, Abu Dhabi Grand Prix, at Abu Dhabi, United Arab Emirates

3 p.m.

ESPN — NASCAR, Sprint Cup, AAA Texas 500, at Fort Worth, Texas

FIGURE SKATING

1:30 p.m.

NBC — ISU, Grand Prix: Skate China, at Beijing (same-day tape)

GOLF

4:30 p.m.

TGC — Champions Tour, Charles Schwab Cup Championship, final round, at San Francisco

NFL FOOTBALL

1 p.m.

CBS — Regional coverage, doubleheader

FOX — Regional coverage

4 p.m.

FOX — Regional coverage

4:25 p.m.

CBS — Regional coverage, doubleheader game

8 p.m.

NBC — Indianapolis at Houston

RUNNING

9 a.m.

ESPN2 — New York City Marathon

4 p.m.

ABC — New York City Marathon (same-day tape)

SOCCER

10:55 a.m.

NBCSN — Premier League, Swansea at Cardiff

3:30 p.m.NBC — MLS, Playoffs, conference semifinals, leg 1, New York at Houston

9 p.m.

ESPN — MLS, Playoffs, conference semifinals, leg 1, Real Salt Lake at LA Galaxy

Copyright 2013 World Features Syndicate, Inc.

ON TAP

Monday, Nov. 4

EXHIBITION BASKETBALL

Lee (W) at UT-Chattanooga, 7

SOCCER

Cumberland at Lee (W), 7

Tuesday, Nov. 5

BASKETBALL

High School Jamboree at Polk County, 5:30

Georgia NW Tech at Cleveland State (W), 6

Bryan (JV) at Cleveland State (M), 8

BOWLING

Silverdale at Bradley Central, 3:30

Wednesday, Nov. 6

BOWLING

Chattanooga Central at Bradley Central, 3:30

Thursday, Nov. 7

SOCCER

Lee (M) at Clearwater Christian (Fla.), 4:30

Friday, Nov. 8

BASKETBALL

Cleveland State at Dyersburg State, 7

FOOTBALL

TSSAA Playoffs

Class 5A

Quadrant 2

Cleveland (7-3) at White County (8-2), 8

Stone Memorial (6-4) at Ooltewah (8-2), 7

Oak Ridge (7-3) at East Hamilton (8-2), 7

Lenoir City (5-5) at Rhea County (9-1), 7

Class 6A

Quadrant 1

Bradley Central (5-5) at Maryville (10-0), 7

Kingsport Dobyns-Bennett (6-4) at Morristown East (9-1), 7

Cookeville (6-4) at Sevier County (9-1), 7

Farragut (6-4 at Science Hill (8-2), 7

Class 3A

Quadrant 2

Sequatchie Co. (5-5) at Polk Co. (8-2), 7

Cascade (7-3) at Notre Dame (7-3), 7

Grundy Co. (4-6) at Upperman (10-0), 8

Tyner (4-6) at Smith County (6-4), 8

Class 4A

Quadrant 2

Chatt. Central (5-5) at Sequoyah, 7

East Ridge (5-5) at Hixson (7-3), 7

Marshall Co. (4-6) at Signal Mtn. (7-3), 7

DeKalb Co. (6-4) at Knox Catholic (7-3), 7

Saturday, Nov. 9

BASKETBALL

Cleveland State at SW Tennessee, 3

EXHIBITION BASKETBALL

Maryville College at Lee (W), 6:30

SOCCER

Lee (M) at Palm Beach Atlantic (Fla.), 2

Atlanta at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

FOOTBALL

National Football League

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 6 2 0 .750 179 144

N.Y. Jets 4 4 0 .500 143 211

Miami 4 4 0 .500 174 187

Buffalo 3 5 0 .375 176 213

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 5 2 0 .714 187 131

Tennessee 3 4 0 .429 145 146

Houston 2 5 0 .286 122 194

Jacksonville 0 8 0 .000 86 264

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 6 3 0 .667 217 166

Baltimore 3 4 0 .429 150 148

Cleveland 3 5 0 .375 148 179

Pittsburgh 2 5 0 .286 125 153

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 8 0 0 1.000 192 98

Denver 7 1 0 .875 343 218

San Diego 4 3 0 .571 168 144

Oakland 3 4 0 .429 126 150

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Dallas 4 4 0 .500 230 186

Philadelphia 3 5 0 .375 176 211

Washington 2 5 0 .286 173 229

N.Y. Giants 2 6 0 .250 141 223

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 6 1 0 .857 196 120

Carolina 4 3 0 .571 170 96

Atlanta 2 5 0 .286 166 184

Tampa Bay 0 7 0 .000 100 163

North

W L T Pct PF PA

Green Bay 5 2 0 .714 212 158

Detroit 5 3 0 .625 217 197

Chicago 4 3 0 .571 213 206

Minnesota 1 6 0 .143 163 225

West

W L T Pct PF PA

Seattle 7 1 0 .875 205 125

San Francisco 6 2 0 .750 218 145

Arizona 4 4 0 .500 160 174

St. Louis 3 5 0 .375 165 198

Sunday’s Games

Minnesota at Dallas, 1 p.m.

Tennessee at St. Louis, 1 p.m.

Atlanta at Carolina, 1 p.m.

New Orleans at N.Y. Jets, 1 p.m.

Kansas City at Buffalo, 1 p.m.

San Diego at Washington, 1 p.m.

Philadelphia at Oakland, 4:05 p.m.

Tampa Bay at Seattle, 4:05 p.m.

Baltimore at Cleveland, 4:25 p.m.

Pittsburgh at New England, 4:25 p.m.

Indianapolis at Houston, 8:30 p.m.

Open: Arizona, Denver, Detroit, Jacksonville, N.Y. Giants, San Francisco

NCAA SCORES

EAST

American International 43, New Haven 34

Boston College 34, Virginia Tech 27

Brockport 14, College of NJ 3

Brown 27, Penn 0

Bucknell 28, Colgate 7

Buffalo St. 59, Hartwick 41

Duquesne 21, St. Francis (Pa.) 10

Harvard 24, Dartmouth 21

Hobart 41, Union (NY) 20

Husson 39, NY Maritime 17

Indiana (Pa.) 42, Clarion 14

Lafayette 45, Georgetown 27

Lebanon Valley 34, Delaware Valley 31, OT

Maine 19, Stony Brook 14

N. Illinois 63, UMass 19

Norwich 38, Mount Ida 19

Penn St. 24, Illinois 17, OT

Plymouth St. 34, Worcester St. 31

Princeton 53, Cornell 20

RPI 28, Merchant Marine 13

Rutgers 23, Temple 20

Syracuse 13, Wake Forest 0

Yale 53, Columbia 12

SOUTH

Alabama A&M 19, Alcorn St. 18

Albany St. (Ga.) 31, Benedict 6

Ave Maria 45, Edward Waters 14

Bethune-Cookman 38, NC Central 14

Birmingham-Southern 35, Rhodes 34

Bowie St. 76, Lincoln (Pa.) 19

Bridgewater (Va.) 34, Emory & Henry 17

Campbell 19, Stetson 18

Catawba 38, Mars Hill 31

Centre 49, Hendrix 20

Charleston Southern 27, Presbyterian 16

Chattanooga 35, Appalachian St. 28

Clemson 59, Virginia 10

Coastal Carolina 50, Charlotte 25

Concord 44, Virginia-Wise 6

Cumberland (Tenn.) 34, Bethel (Tenn.) 13

Cumberlands 70, Campbellsville 17

Delaware St. 22, Howard 20

Delta St. 63, Valdosta St. 55

E. Kentucky 44, Tennessee St. 0

East Carolina 34, FIU 13

Elizabeth City St. 28, Virginia Union 21

FAU 34, Tulane 17

Faulkner 66, Belhaven 14

Fayetteville St. 34, Livingstone 31

Florida A&M 16, Norfolk St. 6

Furman 16, Georgia Southern 14

Gardner-Webb 51, Warner 14

Georgetown (Ky.) 49, Bluefield South 7

Georgia 23, Florida 20

Grambling St. 47, MVSU 40

Hampden-Sydney 52, Guilford 0

Huntingdon 50, Averett 20

Jacksonville St. 42, Austin Peay 10

James Madison 31, Villanova 21

Johns Hopkins 24, Ursinus 18

Juniata 42, McDaniel 21

Lane 38, Kentucky St. 28

Lenoir-Rhyne 37, Carson-Newman 3

Liberty 17, VMI 7

Lindsey Wilson 72, Union (Ky.) 9

Louisiana-Lafayette 49, New Mexico St. 35

Malone 59, Alderson-Broaddus 42

Marshall 61, Southern Miss. 13

Mercer 51, Davidson 26

Methodist 51, Greensboro 50

Middle Tennessee 24, UAB 21

Millsaps 38, Berry 3

Morgan St. 30, Hampton 27

NC A&T 59, Va. Lynchburg 12

NC Wesleyan 33, Ferrum 16

Newberry 28, Brevard 21

North Alabama 30, West Alabama 27, OT

North Carolina 27, NC State 19

North Greenville 38, Wingate 34

Notre Dame Coll. 42, W. Virginia St. 16

Old Dominion 66, Rhode Island 14

Pikeville 22, Kentucky Christian 7

Randolph-Macon 42, Shenandoah 7

Richmond 27, Albany (NY) 10

S. Virginia 38, Apprentice 6

SC State 45, Savannah St. 9

Shepherd 45, Glenville St. 19

Shorter 58, Clark Atlanta 14

South Carolina 34, Mississippi St. 16

St. Augustine’s 13, Johnson C. Smith 6

The Citadel 28, Samford 26

Thiel 30, Bethany (WV) 22

Truman St. 35, Kentucky Wesleyan 27

Tuskegee 41, Central St. (Ohio) 10

UNC-Pembroke 60, Tusculum 20

UT-Martin 45, Murray St. 17

Virginia St. 28, Chowan 0

W. Kentucky 44, Georgia St. 28

Washington & Lee 14, Catholic 10

William & Mary 17, New Hampshire 0

Winston-Salem 28, Shaw 24

MIDWEST

Butler 33, Dayton 30

Cornell (Iowa) 28, Carroll (Wis.) 22

E. Illinois 56, Tennessee Tech 21

Ferris St. 41, Wayne (Mich.) 10

Indianapolis 27, St. Joseph’s (Ind.) 24

Michigan St. 29, Michigan 6

Missouri St. 49, Indiana St. 7

Nebraska 27, Northwestern 24

Notre Dame 38, Navy 34

Ohio St. 56, Purdue 0

Wisconsin 28, Iowa 9

SOUTHWEST

Auburn 35, Arkansas 17

Austin 25, Southwestern (Texas) 6

Bacone 41, Oklahoma Baptist 38

Harding 42, SE Oklahoma 10

NW Missouri St. 52, Washburn 21

Northeastern St. 31, SW Baptist 3

S. Arkansas 31, Ouachita 23

Texas 35, Kansas 13

Texas Lutheran 37, Louisiana College 27

UTSA 34, Tulsa 15

West Virginia 30, TCU 27, OT

FAR WEST

Air Force 42, Army 28

Arizona 33, California 28

Colorado Mines 14, Western St. (Col.) 13

Dixie St. 42, Simon Fraser 35

Montana St. 35, N. Colorado 28

San Jose St. 34, UNLV 24

Texas St. 37, Idaho 21

Utah St. 47, Hawaii 10

TENNESSEE PREP FOOTBALL

Friday scores

Adamsville 47, Jackson Christian 7

Alcoa 49, Knoxville Catholic 7

Anderson County 19, Oak Ridge 6

Arlington 49, Cordova 48

Bartlett 21, Kingsbury 8

Baylor 14, Father Ryan 10

Bearden 28, William Blount 20

Beech 17, Lebanon 7

BGA 42, Franklin Road Academy 7

Bowling Green, Ky. 26, Blackman 25

Boyd Buchanan 22, Silverdale Baptist Academy 21

Brainerd 14, Hixson 12

Brentwood Academy 36, Ensworth 10

Brighton 34, Dyer County 28

CAK 42, Kingston 14

Camden Central 41, Creek Wood 12

Campbell County 26, Powell 21

Cane Ridge 41, McGavock 13

CBHS 48, St. Benedict 7

Chattanooga Central 35, McMinn Central 0

Chattanooga Christian 37, Bledsoe County 32

Cherokee 33, Seymour 8

Chester County 41, McNairy Central 34

Chuckey-Doak 40, West Greene 6

Claiborne County 27, Grainger 21

Clarksville 35, Springfield 0

Clinton 35, Knoxville Halls 13

Coalfield 41, Oakdale 0

Columbia Academy 42, Collinwood 37

Cornersville 55, Perry County 19

Covington 45, Jackson Central-Merry 26

CPA 35, Cascade 13

Cumberland County 41, Warren County 36

Daniel Boone 42, David Crockett 6

Davidson Academy 42, Zion Christian Academy 19

DCA 46, Mt. Juliet Christian Academy 14

Dyersburg 48, South Gibson 7

Eagleville 35, Community 0

East Hamilton 41, Bradley Central 11

East Hickman 44, Mt. Pleasant 27

East Nashville 35, Lipscomb Academy 14

East Ridge 37, Howard 14

East Robertson 18, McEwen 0

ECS 24, Sheffield 12

Elizabethton 28, Sullivan South 27

FACS 29, SBEC 7

Fairview 57, Waverly 7

Forrest 35, Fayetteville 14

Franklin 34, Centennial 3

Franklin County 51, Columbia 0

Friendship Christian 35, Ezell-Harding 0

Gatlinburg-Pittman 42, Pigeon Forge 7

George Carver 36, Oakhaven 14

Gibbs 24, Knoxville Central 14

Giles County 42, Marshall County 21

Glencliff 13, Hillwood 9

Goodpasture 28, Gordonsville 14

Grace Baptist 37, Copper Basin 36

Greeneville 68, Cumberland Gap 0

Hampton 21, Cloudland 12

Hardin County 43, Munford 27

Harding Academy 55, Lausanne Collegiate 20

Henry County 34, West Creek 16

Hickman County 35, Stewart County 8

Hillsboro 41, Hunters Lane 0

Hollow Rock-Bruceton 29, Gleason 21

Houston 41, Kirby 6

Huntingdon 28, Dresden 27

Independence 37, Brentwood 13

Jackson County 49, Watertown 35

Jackson North Side 17, Haywood County 14

Jackson South Side 70, Bolivar Central 52

Jo Byrns 46, Houston County 7

Johnson County 49, Sullivan East 13

Kenwood 44, Clarksville NE 21

Knoxville Fulton 69, Knoxville Carter 0

Knoxville Hardin Valley 42, Heritage 27

Knoxville Webb 42, King’s Academy 6

Knoxville West 40, Lenoir City 6

Lake County 48, Gibson County 26

Lancaster Christian 56, Pickett County 30

Lewis County 43, Montgomery Central 10

Lexington 63, Fayette Ware 8

Liberty Magnet 41, Ripley 14

Livingston Academy 38, York Institute 0

Lookout Valley 30, Sale Creek 0

Loretto 38, Fort Campbell, Ky. 35

Macon County 45, Clay County 20

Maryville 48, Farragut 7

MBA 38, McCallie 34

McKenzie 49, West Carroll 6

Memphis East 33, Hamilton 0

Middle Tennessee Christian 47, Huntland 33

Midway 38, Greenback 21

Milan 53, Obion County 30

Millington 34, Bolton 14

Monterey 36, Oliver Springs 27

Morristown East 28, Jefferson County 18

Morristown West 47, Cocke County 14

Mt. Juliet 49, Portland 6

MUS 35, Briarcrest 7

Nashville Central Christian 38, Clarksville Academy 14

Nashville Overton 21, Antioch 18

Notre Dame 41, Grundy County 0

Oakland 62, Stewarts Creek 6

Oneida 62, Jellico 0

Ooltewah 36, McMinn County 35

Page 27, Spring Hill 12

Peabody 21, Humboldt 20

Pearl-Cohn 59, Maplewood 20

Polk County 35, Loudon 21

Pope John Paul II 18, White House 10

Ravenwood 54, Summit 27

Rhea County 45, Stone Memorial 16

Riverdale 14, Smyrna 7

Rockwood 35, Grace Christian 14

Rosemark Academy 41, Rossville Christian 14

Rossview 55, Clarksville NW 0

Science Hill 35, Kingsport Dobyns Bennett 24

Scotts Hill 28, Middleton 10

Sequoyah 54, Sweetwater 0

Sevier County 56, South Doyle 35

Shelbyville 41, Lawrence County 6

Siegel 52, LaVergne 25

Signal Mountain 41, Sequatchie County 9

Smith County 35, DeKalb County 31

South Fulton 32, Greenfield 20

South Greene 61, Hancock County 0

South Pittsburg 35, Marion County 17

Southwind 42, Collierville 38

St. George’s 44, University-Jackson 21

Station Camp 21, Hendersonville 14

Stratford 38, Whites Creek 26

Sullivan North 22, Happy Valley 16

Sycamore 32, Greenbrier 28

Tellico Plains 49, Meigs County 27

Tennessee 40, Volunteer 14

Trezevant def. Raleigh Egypt, forfeit

Tri-Cities Christian 34, North Greene 16

Trinity Christian Academy 48, Riverside 29

Trousdale County 49, Red Boiling Springs 14

Tullahoma 12, Coffee County 9

Tyner Academy 49, Red Bank 14

Unaka 47, Cosby 0

Unicoi County 25, Sullivan Central 23

Union City 40, Halls 2

Union County 14, Austin-East 7

Upperman 48, Cannon County 12

Walker Valley 34, Soddy Daisy 28

Wartburg Central 20, Sunbright 8

Wayne County 51, Richland 6

Westmoreland 27, Cheatham County 22

Westview 31, Crockett County 28

Westwood 26, Douglass 8

White County 13, Cookeville 0

White House-Heritage 24, Harpeth 21

White Station 28, Melrose 12

Whitehaven 13, Memphis Overton 8

Wilson Central 25, Gallatin 20

TSSAA Football Playoffs

Friday, Nov. 8

all game start 7 p.m. local time

Class 6A

Quadrant 1

Bradley Central (5-5) at Maryville (10-0)

Dobyns-Bennett (6-4) at Morristown East (9-1)

Farragut (6-4) at Science Hill (8-2)

Cookeville (6-4) at Sevier County (9-1)

Quadrant 2

Wilson Central (6-4) at Oakland (10-0)

Siegel (7-3) at Antioch (5-5)

Smynra (6-4) at Blackman (8-2)

Cane Ridge (6-4) at Ravenwood (9-1)

Quadrant 3

McGavock (5-5) at Nashville Overton (10-0)

Independence (7-3) at Rossview (9-1)

Hendersonville (7-3) at Arlington (8-2)

Franklin (8-2) at Station Camp (8-2)

Quadrant 4

Cordova (6-4) at Whitehaven (8-2)

Houston (8-2) at White Station (6-4)

Collierville (7-3) at Southwind (7-3)

Memphis Central (6-4) at Brighton (8-2)

Class 5A

Quadrant 1

Cherokee (5-5) at Anderson County (9-1)

South Doyle (6-4) at Tennessee High (6-4)

Gibbs (5-5) at Campbell County (9-1)

David Crockett (5-5) at Knoxville West (9-1)

Quadrant 2

Lenoir City (5-5) at Rhea County (9-1)

Cleveland (7-3) at White County (8-2)

Oak Ridge (7-3) at East Hamilton (8-2)

Stone Memorial (6-4) at Ooltewah (8-2)

Quadrant 3

Tullahoma (5-5) at Shelbyville (7-3)

Lawrence County (5-5) at Gallatin (6-4)

Hillsboro (5-5) at Beech (6-4)

Clarksville NE (5-5) at Lincoln County (6-4)

Quadrant 4

Kenwood (5-5) at Henry County (10-0)

Memphis East (8-2) at Millington (6-4)

Melrose (7-3) at Hardin County (6-4)

Ridgeway (5-5) at Dyer County (6-4)

Class 4A

Quadrant 1

Unicoi County (4-6) at Knox Fulton (10-0)

Knox Carter (9-1) at Sullivan South (9-1)

Scott County (7-3) at Elizabethton (9-1)

Grainger (4-6) at Greeneville (10-0)

Quadrant 2

Marshall County (4-6) at Signal Mountain (7-3)

DeKalb County (6-4) at Knox Catholic (7-3)

Chattanooga Central (5-5) at Sequoyah (8-2)

East Ridge (5-5) at Hixson (7-3)

Quadrant 3

Maplewood (4-6) at Pearl Cohn (9-1)

Chester County (4-6) at Giles County (8-2)

Greenbrier (6-4) at Lexington (8-2)

Page (5-5) at White House (8-2)

Quadrant 4

Haywood County (6-4) at Trezevant (9-1)

Liberty Magnet (6-4) at Craigmont (7-3)

Jackson Northside (8-2) at Covington (8-2)

Crockett County (7-3) at Dyersburg (9-1)

Class 3A

Quadrant 1

York Institute (4-6) at Alcoa (9-1)

Pigeon Forge (5-5) at Sullivan North (6-4)

CAK (4-6) at Gatlinburg Pittman (8-2)

Johnson County (4-6) at Chuckey-Doak (7-3)

Quadrant 2

Grundy County (4-6) at Upperman (10-0)

Tyner (4-6) at Smith County (6-4)

Cascade (7-3) at Notre Dame (7-3)

Sequatchie County (5-5) at Polk County (8-2)

Quadrant 3

WH Heritage (5-5) at CPA (10-0)

Lipscomb Academy (8-2) at East Nashville (8-2)

East Hickman (7-3) at Westmoreland (8-2)

Harpeth (6-4) at Fairview (9-1)

Quadrant 4

Fairley (4-6) at Lewis County (10-0)

Manassas (6-4) at Camden (6-4)

South Gibson (4-6) at Hickman County (7-3)

Jackson Central-Merry (4-6) at Westview (7-3)

BASKETBALL

National Basketball Association

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Philadelphia 3 0 1.000 —

Toronto 1 1 .500 1½

Brooklyn 1 1 .500 1½

New York 1 1 .500 1½

Boston 0 2 .000 2½

Southeast Division

W L Pct GB

Atlanta 1 1 .500 —

Charlotte 1 1 .500 —

Miami 1 2 .333 ½

Orlando 1 2 .333 ½

Washington 0 2 .000 1

Central Division

W L Pct GB

Indiana 3 0 1.000 —

Detroit 1 1 .500 1½

Milwaukee 1 1 .500 1½

Chicago 1 2 .333 2

Cleveland 1 2 .333 2

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 2 0 1.000 —

San Antonio 2 0 1.000 —

Dallas 1 1 .500 1

Memphis 1 1 .500 1

New Orleans 0 2 .000 2

Northwest Division

W L Pct GB

Minnesota 2 0 1.000 —

Oklahoma City 1 1 .500 1

Portland 1 1 .500 1

Denver 0 2 .000 2

Utah 0 2 .000 2

Pacific Division

W L Pct GB

Phoenix 2 0 1.000 —

L.A. Clippers 2 1 .667 ½

Golden State 1 1 .500 1

Sacramento 1 1 .500 1

L.A. Lakers 1 2 .333 1½

Friday’s Games

Orlando 110, New Orleans 90

Philadelphia 109, Washington 102

Charlotte 90, Cleveland 84

Milwaukee 105, Boston 98

Atlanta 102, Toronto 95

Minnesota 100, Oklahoma City 81

Houston 113, Dallas 105

Memphis 111, Detroit 108, OT

Brooklyn 101, Miami 100

Portland 113, Denver 98

Phoenix 87, Utah 84

L.A. Clippers 110, Sacramento 101

San Antonio 91, L.A. Lakers 85

Saturday’s Games

Indiana 89, Cleveland 74

Philadelphia 107, Chicago 104

Charlotte at New Orleans, after presstime

Memphis at Dallas, after presstime

Toronto at Milwaukee, after presstime

Houston at Utah, after presstime

San Antonio at Portland, after presstime

Sacramento at Golden State, after presstime

Sunday’s Games

Brooklyn at Orlando, 6 p.m.

Washington at Miami, 6 p.m.

Boston at Detroit, 6 p.m.

Phoenix at Oklahoma City, 7 p.m.

Minnesota at New York, 7:30 p.m.

HOCKEY

National Hockey League

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Toronto 14 10 4 0 20 48 32

Tampa Bay 14 10 4 0 20 47 35

Detroit 14 8 4 2 18 33 37

Boston 13 8 5 0 16 36 25

Montreal 14 8 6 0 16 40 27

Ottawa 13 4 6 3 11 39 43

Florida 14 3 8 3 9 28 49

Buffalo 16 2 13 1 5 26 49

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 15 11 4 0 22 48 33

N.Y. Islanders 14 6 5 3 15 45 44

Washington 14 7 7 0 14 44 40

N.Y. Rangers 13 6 7 0 12 25 38

Carolina 14 4 7 3 11 27 44

Columbus 13 5 8 0 10 33 36

New Jersey 13 3 6 4 10 26 38

Philadelphia 13 4 9 0 8 21 37

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Colorado 12 11 1 0 22 38 18

Chicago 14 9 2 3 21 50 39

St. Louis 12 8 2 2 18 44 29

Minnesota 14 7 4 3 17 34 34

Nashville 13 6 5 2 14 27 37

Dallas 13 5 6 2 12 33 39

Winnipeg 15 5 8 2 12 35 45

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 15 11 3 1 23 50 39

San Jose 13 10 1 2 22 51 24

Phoenix 14 9 3 2 20 48 44

Vancouver 15 9 5 1 19 42 41

Los Angeles 14 9 5 0 18 40 36

Calgary 13 5 6 2 12 39 47

Edmonton 14 3 9 2 8 36 54

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Friday’s Games

N.Y. Islanders 5, Ottawa 4, SO

Washington 7, Philadelphia 0

Pittsburgh 4, Columbus 2

Tampa Bay 3, Carolina 0

St. Louis 4, Florida 0

Minnesota 4, Montreal 3

Colorado 3, Dallas 2, OT

Detroit 4, Calgary 3

Saturday’s Games

Washington 3, Florida 2, SO

Chicago 5, Winnipeg 1

Anaheim 6, Buffalo 3

Tampa Bay 4, St. Louis 2

Philadelphia 1, New Jersey 0

N.Y. Islanders 3, Boston 1

N.Y. Rangers 5, Carolina 1

Pittsburgh 3, Columbus 0

Toronto at Vancouver, after presstime

Montreal at Colorado, after presstime

Detroit at Edmonton, after presstime

Nashville at Los Angeles, after presstime

Phoenix at San Jose, after presstim

Sunday’s Games

Dallas at Ottawa, 1 p.m.

Calgary at Chicago, 7:30 p.m.

New Jersey at Minnesota, 8 p.m.

GOLF

WGC-HSBC Champions Par Scores

Saturday

At Sheshan International Golf Club

Shanghai

Purse: $8.5 million

Yardage: 7,266; Par: 72

Third Round

Dustin Johnson 69-63-66—198 -18

Ian Poulter 71-67-63—201 -15

Graeme McDowell 69-69-64—202 -14

Graham DeLaet 71-68-65—204 -12

Justin Rose 68-71-65—204 -12

Rory McIlroy 65-72-67—204 -12

Martin Kaymer 70-74-62—206 -10

Boo Weekley 70-67-69—206 -10

Bubba Watson 68-69-69—206 -10

Jamie Donaldson 67-74-66—207 -9

Keegan Bradley 71-68-68—207 -9

Sergio Garcia 70-68-69—207 -9

Tommy Fleetwood 68-70-69—207 -9

Gonzalo Fernandez-Castano 67-71-70—208 -8

Scott Hend 69-74-66—209 -7

Jordan Spieth 68-71-70—209 -7

Ernie Els 69-69-71—209 -7

Bo Van Pelt 77-67-66—210 -6

Gregory Bourdy 75-68-67—210 -6

Louis Oosthuizen 70-70-70—210 -6

Jin Jeong 70-69-71—210 -6

Paul Casey 69-73-69—211 -5

Francesco Molinari 72-69-70—211 -5

Luke Donald 70-71-70—211 -5

Jason Dufner 73-67-71—211 -5

Phil Mickelson 71-68-72—211 -5

Wen-Chong Liang 72-67-72—211 -5

Lee Westwood 71-73-68—212 -4

Thongchai Jaidee 76-68-68—212 -4

Matteo Manassero 72-70-70—212 -4

Mark Brown 72-68-72—212 -4

Billy Horschel 71-69-72—212 -4

David Lynn 74-70-69—213 -3

Wenyi Huang 70-74-69—213 -3

Ryan Moore 70-74-69—213 -3

Peter Hanson 70-73-70—213 -3

Bill Haas 72-72-69—213 -3

Jaco Van Zyl 72-73-68—213 -3

Scott Piercy 72-73-68—213 -3

Hiroyuki Fujita 75-70-68—213 -3

Mikko Ilonen 72-69-72—213 -3

Rickie Fowler 74-70-70—214 -2

Michael Thompson 74-72-68—214 -2

Brian Gay 71-72-72—215 -1

Kevin Streelman 70-73-72—215 -1

Ken Duke 70-72-73—215 -1

Chris Wood 71-71-73—215 -1

Masahiro Kawamura 73-72-70—215 -1

Jimmy Walker 73-73-69—215 -1

Gaganjeet Bhullar 69-71-75—215 -1

Kiradech Aphibarnrat 69-78-68—215 -1

Branden Grace 77-71-67—215 -1

Derek Ernst 71-72-73—216 E

Thomas Bjorn 74-72-70—216 E

D.a. Points 72-74-70—216 E

John Merrick 72-75-69—216 E

Nick Watney 75-74-67—216 E

Hao Tong Li 72-71-74—217 +1

Peter Uihlein 71-73-73—217 +1

Brandt Snedeker 73-74-70—217 +1

Daniel Popovic 77-71-69—217 +1

Henrik Stenson 74-76-67—217 +1

Michael Hendry 72-73-73—218 +2

Stephen Gallacher 73-73-72—218 +2

Seuk-Hyun Baek 81-68-69—218 +2

Darren Fichardt 70-74-75—219 +3

Jonas Blixt 70-75-74—219 +3

Ashun Wu 74-75-70—219 +3

David Howell 72-75-73—220 +4

Richard Sterne 74-73-74—221 +5

Miguel Angel Jimenez 75-76-70—221 +5

Ryo Ishikawa 81-72-68—221 +5

Raphael Jacquelin 81-70-71—222 +6

Mu Hu 76-75-73—224 +8

George Coetzee 75-77-74—226 +10

Brett Rumford 75-77-79—231 +15

Ming-Jie Huang 83-77-80—240 +24

TRANSACTIONS

Saturday’s Sports Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX — Declined the 2014 contract option on LHP Matt Thornton.

TAMPA BAY RAYS — Exercised the 2014 contract options on OF Ben Zobrist and SS Yunel Escobar.

National League

ATLANTA BRAVES — Agreed to terms with pitching coach Roger McDowell to a two-year contract through the 2015 season.

BASKETBALL

National Basketball Association

BROOKLYN NETS — Fined C-F Andray Blatche $15,000 for making an obscene gesture during a Nov. 1 against Miami.

FOOTBALL

National Football League

CAROLINA PANTHERS — Activated RB Jonathan Stewart from the PUP list. Waived RB Armond Smith.

DALLAS COWBOYS — Placed G Brian Waters on injured reserve. Signed CB Micah Pellerin from the practice squad.

MINNESOTA VIKINGS — Waived De Justin Trattou. Signed TE Chase Ford from the practice squad.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Signed OL Josh Kline from the practice squad. Placed DL Tommy Kelly on injured reserve.

SAN FRANCISCO 49ERS — Waived LB Nate Stupar.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Activated CB Danny Gorrer from the injured reserve/return list. Waived CB Bobby Felder.

HOCKEY

National Hockey League

BUFFALO SABRES — Named Randy Cunneyworth pro scout. Placed RW Patrick Kaleta on waivers.

LOS ANGELES KINGS — Placed F Jeff Carter on injured reserve. Recalled F Tyler Toffoli and F Linden Vey from Manchester (AHL).

OTTAWA SENATORS — Recalled D Mark Borowiecki from Binghamton (AHL).

WINNIPEG JETS — Claimed D Keaton Ellerby off waivers from Los Angeles.

American Hockey League

MANCHESTER MONARCHS — Signed D Chris Huxley to a professional tryout agreement.

ECHL

ECHL — Suspended Toledo’s Emerson Clark indefinitely pending a hearing and fined him an undisclosed amount for his actions in a Nov. 1 game at Kalamazoo. Suspended Greenville’s Sean Berkstresser at least one game pending a review and fined him an undisclosed amount for his actions in a Nov. 1 game at Elmira.

READING ROYALS — Announced F T.J. Syner was recalled by Hershey (AHL).

Southern Professional Hockey League

PEORIA RIVERMEN — Released F Branden Parkhouse, F Matt Graham and F Mike Lysyj.