Scoreboard 8-29
Aug 29, 2013 | 794 views | 0 0 comments | 16 16 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Thursday, Aug. 29

COLLEGE FOOTBALL

6 p.m.

ESPN — North Carolina at South Carolina

8 p.m.

FS1 — Utah St. at Utah

9:15 p.m.

ESPN — Mississippi at Vanderbilt

GOLF

10 a.m.

TGC — European PGA Tour, Wales Open, first round, at City of Newport, Wales (same-day tape)

3 p.m.

TGC — Web.com Tour, Hotel Fitness Championship, first round, at Fort Wayne, Ind.

5:30 p.m.

TGC — LPGA, Safeway Classic, first round, at Portland, Ore.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1 p.m.

MLB — Regional coverage, Oakland at Detroit or L.A. Angels at Tampa Bay

7 p.m.

MLB — Cleveland at Atlanta

TENNIS

1 p.m.

ESPN2 — U.S. Open, second round, at New York

7 p.m.

ESPN2 — U.S. Open, second round, at New York

ON TAP

Thursday, Aug. 29

CROSS COUNTRY

Ocoee Middle at Chilhowee Tree Farm Jamboree, 4:30

GIRLS SOCCER

Red Bank at Bradley Central, 6

Walker Valley at Chattanooga Central, 6

Boyd Buchanan at Polk County, 6

Ocoee Middle at CCS, 5

GOLF

McMinn Central at Cleveland (CCC), 3:30

Walker Valley (B) at McCallie (Lookout Mountain), 4

Polk County at Sequoyah (Tansi), 4:30

SOFTBALL

Ocoee Middle at Lake Forest, 5

TENNIS

Ocoee Middle at Dayton City, 4:30

VOLLEYBALL

McMinn County at Bradley Central, 6 (JV 5)

Cleveland at Walker Valley, 6:15 (JV 5:15, 9th 4:15)

Friday, Aug. 30

FOOTBALL

District 5-AAA

Riverdale at Bradley Central, 7:30

Sequoyah at Walker Valley, 7:30

Kingsport Dobyns-Bennett at East Hamilton, 7:30

McMinn County at McCallie, 7:30

Siegel at Ooltewah, 7:30

Red Bank at Soddy-Daisy, 7:30

Cleveland at Cookeville, 8

District 5-AA

Polk County at Chattanooga Central, 7:30

Lenoir City at Loudon, 7:30

Boyd Buchanan at McMinn Central, 7:30

Sequoyah at Walker Valley, 7;30

Meigs County at Sweetwater, 7:30

VOLLEYBALL

Bradley Central, Cleveland in Choo Choo Tournament, TBA

Saturday, Aug. 31

FOOTBALL

Sonoraville at Ocoee Middle (6), 10 a.m.

VOLLEYBALL

Bradley Central, Cleveland in Choo Choo Tournament, TBA

BASEBALL

National League

East Division

W L Pct GB

Atlanta 79 52 .603 —

Washington 66 65 .504 13

Philadelphia 60 72 .455 19½

New York 59 71 .454 19½

Miami 49 81 .377 29½

Central Division

W L Pct GB

St. Louis 78 54 .591 —

Pittsburgh 76 55 .580 1½

Cincinnati 74 59 .556 4½

Milwaukee 58 73 .443 19½

Chicago 56 77 .421 22½

West Division

W L Pct GB

Los Angeles 78 55 .586 —

Arizona 68 63 .519 9

Colorado 62 72 .463 16½

San Diego 59 73 .447 18½

San Francisco 59 73 .447 18½

Wednesday’s Games

L.A. Dodgers 4, Chicago Cubs 0

Miami at Washington, 7:05 p.m.

Milwaukee at Pittsburgh, 7:05 p.m.

Cleveland at Atlanta, 7:10 p.m.

Philadelphia at N.Y. Mets, 7:10 p.m.

Cincinnati at St. Louis, 8:15 p.m.

San Francisco at Colorado, 8:40 p.m.

San Diego at Arizona, 9:40 p.m.

Thursday’s Games

Philadelphia (E.Martin 2-2) at N.Y. Mets (C.Torres 2-2), 1:10

Miami (Koehler 3-8) at Washington (G.Gonzalez 7-6), 7:05

Milwaukee (Gallardo 9-9) at Pittsburgh (Cole 6-6), 7:05 p.m.

Cleveland (U.Jimenez 9-8) at Atlanta (Medlen 10-12), 7:10

American League

East Division

W L Pct GB

Boston 78 55 .586 —

Tampa Bay 74 56 .569 2½

Baltimore 70 60 .538 6½

New York 70 62 .530 7½

Toronto 59 74 .444 19

Central Division

W L Pct GB

Detroit 77 55 .583 —

Cleveland 71 60 .542 5½

Kansas City 67 64 .511 9½

Minnesota 57 73 .438 19

Chicago 55 76 .420 21½

West Division

W L Pct GB

Texas 77 55 .583 —

Oakland 74 57 .565 2½

Los Angeles 59 71 .454 17

Seattle 59 72 .450 17½

Houston 44 87 .336 32½

Wednesday’s Games

Texas at Seattle, 3:40 p.m.

N.Y. Yankees at Toronto, 7:07 p.m.

Oakland at Detroit, 7:08 p.m.

Baltimore at Boston, 7:10 p.m.

Cleveland at Atlanta, 7:10 p.m.

L.A. Angels at Tampa Bay, 7:10 p.m.

Houston at Chicago White Sox, 8:10 p.m.

Kansas City at Minnesota, 8:10 p.m.

Thursday’s Games

Oakland (Colon 14-5) at Detroit (Scherzer 19-1), 1:08 p.m.

Kansas City (B.Chen 5-2) at Minnesota (Deduno 8-7), 1:10

L.A. Angels (Vargas 7-5) at Tampa Bay (Odorizzi 0-0), 1:10

Baltimore (Tillman 14-4) at Boston (Lester 12-7), 7:10 p.m.

Cleveland (U.Jimenez 9-8) at Atlanta (Medlen 10-12), 7:10

Seattle (E.Ramirez 4-1) at Houston (Lyles 6-6), 8:10 p.m.

Southern League

North Division

W L Pct. GB

yz-Tennessee (Cubs) 38 26 .594 —

Jackson (Mariners) 31 33 .484 7

x-Birmingham (White Sox) 31 34 .477 7½

Huntsville (Brewers) 27 38 .415 11½

Chattanooga (Dodgers) 23 41 .359 15

South Division

W L Pct. GB

Jacksonville (Marlins) 36 28 .563 —

Mississippi (Braves) 36 28 .563 —

x-Mobile (Diamondbacks) 36 29 .554 ½

Pensacola (Reds) 33 31 .516 3

Montgomery (Rays) 31 34 .477 5½

x-clinched first half

y-clinched division (refers to second half)

z-clinched playoff spot

Wednesday’s Games

No games scheduled

Thursday’s Games

Mississippi at Jacksonville, 7:05 p.m.

Tennessee at Chattanooga, 7:15 p.m.

Jackson at Huntsville, 7:43 p.m.

Montgomery at Birmingham, 8:05 p.m.

Pensacola at Mobile, 8:05 p.m.

FOOTBALL

National Football League

Thursday, Aug. 29

Indianapolis at Cincinnati, 7 p.m.

Detroit at Buffalo, 7 p.m.

Philadelphia at N.Y. Jets, 7 p.m.

New Orleans at Miami, 7:30 p.m.

Washington at Tampa Bay, 7:30 p.m.

Jacksonville at Atlanta, 7:30 p.m.

N.Y. Giants at New England, 7:30 p.m.

Pittsburgh at Carolina, 7:30 p.m.

Tennessee at Minnesota, 8 p.m.

Cleveland at Chicago, 8 p.m.

Green Bay at Kansas City, 8 p.m.

Houston at Dallas, 8 p.m.

Baltimore at St. Louis, 8 p.m.

Arizona at Denver, 9 p.m.

Oakland at Seattle, 10 p.m.

San Francisco at San Diego, 10 p.m.

College Football Schedule

Thursday, Aug. 29

EAST

Rhode Island at Fordham, 7 p.m.

Jacksonville at Delaware, 7:30 p.m.

Towson at UConn, 7:30 p.m.

SOUTH

North Carolina at South Carolina, 6 p.m.

Presbyterian at Wake Forest, 6:30 p.m.

UT-Martin at Chattanooga, 7 p.m.

Robert Morris at E. Kentucky, 7 p.m.

Pikeville at Morehead St., 7 p.m.

Akron at UCF, 7 p.m.

W. Carolina at Middle Tennessee, 7:30 p.m.

S. Utah at South Alabama, 7:30 p.m.

SE Missouri at SE Louisiana, 8 p.m.

Cumberland (Tenn.) at Tennessee Tech, 8 p.m.

Jackson St. at Tulane, 8 p.m.

Mississippi at Vanderbilt, 9:15 p.m.

MIDWEST

Liberty at Kent St., 6 p.m.

Illinois St. at Ball St., 7 p.m.

Tulsa at Bowling Green, 7 p.m.

Grand View at Drake, 7 p.m.

Indiana St. at Indiana, 7 p.m.

UNLV at Minnesota, 7 p.m.

Northwestern St. at Missouri St., 7 p.m.

Hampton at W. Illinois, 7 p.m.

Dayton at Youngstown St., 7:30 p.m.

Valparaiso at North Dakota, 8 p.m.

SOUTHWEST

Incarnate Word at Cent. Arkansas, 8 p.m.

FAR WEST

Utah St. at Utah, 8 p.m.

Monmouth (NJ) at Montana St., 9:05 p.m.

Sacramento St. at San Jose St., 10 p.m.

E. Oregon at Portland St., 10:05 p.m.

Rutgers at Fresno St., 10:30 p.m.

Southern Cal at Hawaii, 11 p.m.

Friday, Aug. 30

EAST

Morgan St. at Army, 7 p.m.

SOUTH

Samford at Georgia St., 7 p.m.

FAU at Miami, 8 p.m.

MIDWEST

W. Michigan at Michigan St., 8 p.m.

N. Dakota St. at Kansas St., 8:30 p.m.

SOUTHWEST

Texas Tech at SMU, 8 p.m.

Southern U. at Houston, 8:30 p.m.

FAR WEST

N. Arizona at Arizona, 10 p.m.

Saturday, Aug. 31

EAST

Villanova at Boston College, Noon

William & Mary at West Virginia, Noon

Albany (NY) at Duquesne, 12:10 p.m.

Georgetown at Wagner, 1 p.m.

Holy Cross at Bryant, 3 p.m.

Penn St. vs. Syracuse at East Rutherford, N.J., 3:30 p.m.

Sacred Heart at Marist, 6 p.m.

SOUTH

Campbell at Charlotte, Noon

Elon at Georgia Tech, Noon

Toledo at Florida, 12:21 p.m.

FIU at Maryland, 12:30 p.m.

Louisiana Tech at NC State, 12:30 p.m.

BYU at Virginia, 3:30 p.m.

NC Central at Duke, 4 p.m.

Edward Waters at Alcorn St., 5 p.m.

Virginia Tech vs. Alabama at Atlanta, 5:30 p.m.

Jacksonville St. at Alabama St., 6 p.m.

Furman at Gardner-Webb, 6 p.m.

Savannah St. at Georgia Southern, 6 p.m.

CCSU at James Madison, 6 p.m.

Reinhardt at Mercer, 6 p.m.

Maine at Norfolk St., 6 p.m.

VMI at Richmond, 6 p.m.

Coastal Carolina at SC State, 6 p.m.

Austin Peay at Tennessee, 6 p.m.

Charleston Southern at The Citadel, 6 p.m.

Washington St. at Auburn, 7 p.m.

Old Dominion at East Carolina, 7 p.m.

Alabama A&M at Grambling St., 7 p.m.

W. Kentucky vs. Kentucky at Nashville, Tenn., 7 p.m.

Miami (Ohio) at Marshall, 7 p.m.

McNeese St. at South Florida, 7 p.m.

Texas St. at Southern Miss., 7 p.m.

Warner at Stetson, 7 p.m.

UAB at Troy, 7 p.m.

Georgia at Clemson, 8 p.m.

MIDWEST

Purdue at Cincinnati, Noon

S. Illinois at Illinois, Noon

Buffalo at Ohio St., Noon

UMass at Wisconsin, Noon

UC Davis at South Dakota, 3 p.m.

N. Illinois at Iowa, 3:30 p.m.

Cent. Michigan at Michigan, 3:30 p.m.

Temple at Notre Dame, 3:30 p.m.

Howard at E. Michigan, 6 p.m.

Murray St. at Missouri, 7 p.m.

Butler at S. Dakota St., 7 p.m.

N. Iowa at Iowa St., 8 p.m.

Wyoming at Nebraska, 8 p.m.

SOUTHWEST

Rice at Texas A&M, 1 p.m.

Mississippi St. vs. Oklahoma St. at Houston, 3:30 p.m.

Louisiana-Lafayette at Arkansas, 4 p.m.

Ark.-Pine Bluff at Arkansas St., 7 p.m.

Idaho at North Texas, 7 p.m.

Louisiana-Monroe at Oklahoma, 7 p.m.

Houston Baptist at Sam Houston St., 7 p.m.

Wofford at Baylor, 7:30 p.m.

Concordia-Selma at Abilene Christian, 8 p.m.

Panhandle St. at Lamar, 8 p.m.

New Mexico St. at Texas, 8 p.m.

Prairie View at Texas Southern, 8 p.m.

LSU vs. TCU at Arlington, Texas, 9 p.m.

FAR WEST

Colgate at Air Force, 3 p.m.

Langston at N. Colorado, 3:35 p.m.

Nicholls St. at Oregon, 4 p.m.

E. Washington at Oregon St., 6 p.m.

San Diego at Cal Poly, 7:05 p.m.

UTSA at New Mexico, 8 p.m.

E. Illinois at San Diego St., 8 p.m.

Stephen F. Austin at Weber St., 8 p.m.

Appalachian St. at Montana, 9 p.m.

Nevada at UCLA, 10 p.m.

Boise St. at Washington, 10 p.m.

Northwestern at California, 10:30 p.m.

Sunday, Sept. 1

SOUTH

MVSU vs. Florida A&M at Orlando, Fla., 11:45 a.m.

Ohio at Louisville, 3:30 p.m.

Bethune-Cookman at Tennessee St., 8 p.m.

FAR WEST

Colorado vs. Colorado St. at Denver, 6 p.m.

Monday, Sept. 2

EAST

Florida State at Pittsburgh, 8 p.m.

BASKETBALL

Women’s National Basketball Association

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

x-Chicago 20 8 .714 —

Atlanta 14 11 .560 4½

Washington 13 15 .464 7

Indiana 12 15 .444 7½

New York 11 17 .393 9

Connecticut 7 20 .259 12½

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

x-Minnesota 21 7 .750 —

x-Los Angeles 20 8 .714 1

Phoenix 14 13 .519 6½

Seattle 14 14 .500 7

San Antonio 10 18 .357 11

Tulsa 9 19 .321 12

x-clinched playoff spot

Tuesday’s Games

Minnesota 73, New York 47

Seattle 72, San Antonio 71

Los Angeles 91, Connecticut 78

Wednesday’s Games

Washington at Atlanta, 7 p.m.

Thursday’s Games

Connecticut at Seattle, 10 p.m.

NASCAR

Sprint Cup Schedule-Winners

Feb. 16 — x-The Sprint Unlimited (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 1 (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 2 (Kyle Busch)

Feb. 24 — Daytona 500 (Jimmie Johnson)

March 3 — Subway Fresh Fit 500 (Carl Edwards)

March 10 — Kobalt Tools 400, (Jimmie Johnson)

March 17 — Food City 500, (Kasey Kahne)

March 24 — Auto Club 400, (Kyle Busch)

April 7 — STP Gas Booster 500, (Jimmie Johnson)

April 13 — NRA 500, (Kyle Busch)

April 21 — STP 400, (Matt Kenseth)

April 27 — Toyota Owners 400, (Kevin Harvick)

May 5 — Aaron’s 499, (David Ragan)

May 11 — Bojangles’ (Matt Kenseth)

May 18 — x-Sprint Showdown, (Jamie McMurray)

May 18 — x-NASCAR Sprint All-Star Race, (Jimmie Johnson)

May 26 — Coca-Cola 600, (Kevin Harvick)

June 2 — Dover 400, (Tony Stewart)

June 9 — Pocono 400, (Jimmie Johnson)

June 16 — Quicken Loans 400, (Greg Biffle)

June 23 — Toyota/Save Mart 350, (Martin Truex Jr.)

June 29 — Quaker State 400, (Matt Kenseth)

July 6 — Coke Zero 400, (Jimmie Johnson)

July 14 — New Hampshire 300, (Brian Vickers)

July 28 — Brickyard 400 (Ryan Newman)

Aug. 4 — GoBowling.com 400, (Kasey Kahne)

Aug. 11 — Cheez-It 355 at The Glen, (Kyle Busch)

Aug. 18 — Pure Michigan 400, (Joey Logano)

Aug. 24 — Irwin Tools Night Race, (Matt Kenseth)

Sep. 1 — AdvoCare 500 at Atlanta, Hampton, Ga.

Sep. 7 — Federated Auto Parts 400, Richmond, Va.

Sep. 15 — GEICO 400, Joliet, Ill.

Sep. 22 — Sylvania 300, Loudon, N.H.

Sep. 29 — AAA 400, Dover, Del.

Oct. 6 — Hollywood Casino 400, Kansas City, Kan.

Oct. 12 — Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 20 — Camping World RV Sales 500, Talladega, Ala.

Oct. 27 — Goody’s Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Nov. 3 — AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 10 — AdvoCare 500, Avondale, Ariz.

Nov. 17 — Ford EcoBoost 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

Points Leaders

1. Jimmie Johnson, 821.

2. Clint Bowyer, 803.

3. Carl Edwards, 768.

4. Kevin Harvick, 760.

5. Kyle Busch, 739.

6. Matt Kenseth, 736.

7. Dale Earnhardt Jr., 714.

8. Kasey Kahne, 701.

9. Greg Biffle, 698.

10. Joey Logano, 685.

11. Brad Keselowski, 681.

12. Kurt Busch, 679.

13. Jeff Gordon, 674.

14. Martin Truex Jr., 663.

15. Ryan Newman, 659.

16. Jamie McMurray, 647.

17. Paul Menard, 638.

18. Aric Almirola, 616.

19. Tony Stewart, 594.

20. Jeff Burton, 592.

21. Juan Pablo Montoya, 590.

22. Marcos Ambrose, 590.

23. Ricky Stenhouse Jr., 582.

24. Casey Mears, 503.

25. Denny Hamlin, 456.

26. David Ragan, 452.

27. Danica Patrick, 436.

28. David Gilliland, 414.

29. Mark Martin, 403.

30. Dave Blaney, 365.

31. Bobby Labonte, 343.

32. David Stremme, 341.

33. David Reutimann, 329.

34. Travis Kvapil, 319.

35. J.J. Yeley, 317.

36. A J Allmendinger, 278.

37. Michael McDowell, 118.

38. Timmy Hill, 114.

39. Michael Waltrip, 102.

40. Scott Speed, 98.

41. Ken Schrader, 85.

42. Terry Labonte, 77.

43. Boris Said, 48.

44. Ron Fellows, 31.

45. Alex Kennedy, 21.

46. Justin Marks, 14.

47. Victor Gonzalez Jr., 10.

48. Scott Riggs, 10.

49. Brian Keselowski, 9.

50. Tomy Drissi, 8.

Nationwide

Feb. 23 — DRIVE4COPD 300 (Tony Stewart)

March 2 — Dollar General 200 fueled by AmeriGas (Kyle Busch)

March 9 — Sam’s Town 300 (Sam Hornish Jr.)

March 16 — Jeff Foxworthy’s Grit Chips 300, (Kyle Busch)

March 23 — Royal Purple 300, (Kyle Busch)

April 12 — O’Reilly Auto Parts 300, (Kyle Busch)

April 26 — ToyotaCare 250, (Brad Keselowski)

May 4 — Aaron’s 312, (Regan Smith)

May 10 — Darlington (Kyle Busch)

May 25 — History 300, Concord, N.C.

June 1 — 5-hour ENERGY 200, (Joey Lagano)

June 8 — DuPont Pioneer 250, (Trevor Bayne)

June 15 — Alliance Truck Parts (Regan Smith)

June 22 — Road America 200, (AJ Allmendinger)

June 28 — Feed The Children 300, (Brad Keselowski)

July 5 — Subway Firecracker 250, (Matt Kenseth)

July 13 — New Hampshire 200, (Kyle Busch)

July 21 — STP 300, (Joey Lagano)

July 27 — Indiana 250, (Kyle Busch)

Aug. 3 — U.S. Cellular 250, (Brad Keselowski)

Aug. 10 — Zippo 200, (Brad Keselowski)

Aug. 17 — Nationwide Children’s Hospital 200, (AJ Allmendinger)

Aug. 23 — Food City 250, (Kyle Busch)

Aug. 31 — Atlanta 300, Hampton, Ga.

Sep. 6 — Virginia 529 College Savings 250, Richmond, Va.

Sep. 14 — Dollar General 300 powered by Coca-Cola, Joliet, Ill.

Sep. 21 — Kentucky 300, Sparta, Ky.

Sep. 28 — Dover 200, Dover, Del.

Oct. 5 — Kansas Lottery 300, Kansas City, Kan.

Oct. 11 — Dollar General 300, Concord, N.C.

Nov. 2 — O’Reilly Auto Parts Challenge, Fort Worth, Texas

Nov. 9 — Great Clips 200, Avondale, Ariz.

Nov. 16 — Ford EcoBoost 300, Homestead, Fla.

Points Leaders

Through July 13

1. Sam Hornish Jr., 801.

2. Austin Dillon, 795.

3. Elliott Sadler, 790.

4. Regan Smith, 777.

5. Justin Allgaier, 762.

6. Brian Vickers, 761.

7. Brian Scott, 741.

8. Kyle Larson, 735.

9. Trevor Bayne, 734.

10. Parker Kligerman, 696.

11. Alex Bowman, 628.

12. Nelson Piquet Jr., 609.

13. Mike Bliss, 577.

14. Travis Pastrana, 539.

15. Reed Sorenson, 443.

16. Jeremy Clements, 442.

17. Mike Wallace, 421.

18. Michael Annett, 391.

19. Eric McClure, 380.

20. Joe Nemechek, 339.

21. Cole Whitt, 279.

22. Johanna Long, 266.

23. Jeffrey Earnhardt, 266.

24. Blake Koch, 260.

25. Dexter Stacey, 240.

26. Kevin Swindell, 238.

27. Brad Sweet, 234.

28. Landon Cassill, 201.

29. Jamie Dick, 180.

30. Josh Wise, 179.

31. Jeff Green, 167.

32. Hal Martin, 163.

33. Robert Richardson Jr., 160.

34. Joey Gase, 151.

35. Chris Buescher, 139.

36. Jason White, 138.

37. Juan Carlos Blum, 125.

38. Kevin Lepage, 105.

39. Kenny Wallace, 101.

40. Kyle Fowler, 101.

41. Mike Harmon, 99.

42. Max Papis, 81.

43. Drew Herring, 80.

44. Daryl Harr, 78.

45. Carl Long, 75.

46. Harrison Rhodes, 66.

47. Ken Butler, 66.

48. Danny Efland, 64.

49. Owen Kelly, 62.

50. Tony Raines, 62.

GOLF

World Golf Ranking

1. Tiger Woods USA 14.38

2. Adam Scott AUS 9.44

3. Phil Mickelson USA 8.62

4. Rory McIlroy NIR 8.18

5. Justin Rose ENG 7.88

6. Matt Kuchar USA 6.58

7. Brandt Snedeker USA 6.32

8. Jason Dufner USA 5.99

9. Graeme McDowell NIR 5.82

10. Henrik Stenson SWE 5.77

11. Luke Donald ENG 5.09

12. Keegan Bradley USA 5.06

13. Lee Westwood ENG 4.93

14. Steve Stricker USA 4.92

15. Jim Furyk USA 4.70

16. Charl Schwartzel SAF 4.53

17. Ian Poulter ENG 4.52

18. Jason Day AUS 4.49

19. Ernie Els SAF 4.44

20. Sergio Garcia ESP 4.37

21. Louis Oosthuizen SAF 4.37

22. Bubba Watson USA 4.23

23. Dustin Johnson USA 4.15

24. Zach Johnson USA 4.12

25. Bill Haas USA 4.10

26. Webb Simpson USA 4.06

27. Hunter Mahan USA 3.88

28. Hideki Matsuyama JPN 3.34

29. Matteo Manassero ITA 3.26

30. Nick Watney USA 3.22

31. Branden Grace SAF 3.12

32. Peter Hanson SWE 3.11

33. Jordan Spieth USA 3.09

34. Rickie Fowler USA 3.09

35. Bo Van Pelt USA 3.03

36. Richard Sterne SAF 2.97

37. Martin Kaymer GER 2.96

38. Jonas Blixt SWE 2.96

39. Kevin Streelman USA 2.89

40. Scott Piercy USA 2.85

41. Jamie Donaldson WAL 2.78

42. Billy Horschel USA 2.75

43. Francesco Molinari ITA 2.73

44. Thorbjorn Olesen DEN 2.65

45. Ryan Moore USA 2.55

46. Angel Cabrera ARG 2.51

47. Nicolas Colsaerts BEL 2.48

48. Graham DeLaet CAN 2.48

49. D.A. Points USA 2.47

50. Boo Weekley USA 2.45

51. Gonzalo Fernandez-Castano ESP 2.44

52. David Lynn ENG 2.43

53. Miguel Angel Jimenez ESP 2.39

54. Robert Garrigus USA 2.38

55. Michael Thompson USA 2.35

56. Tim Clark SAF 2.30

57. Bernd Wiesberger AUT 2.28

58. Martin Laird SCO 2.26

59. Thongchai Jaidee THA 2.23

60. Carl Pettersson SWE 2.22

61. Chris Wood ENG 2.15

62. Paul Lawrie SCO 2.15

63. Patrick Reed USA 2.14

64. Stephen Gallacher SCO 2.13

65. Thomas Bjorn DEN 2.13

66. Marc Leishman AUS 2.12

67. Russell Henley USA 2.11

68. Jimmy Walker USA 2.09

69. Mikko Ilonen FIN 2.08

70. Marcel Siem GER 2.07

71. Fredrik Jacobson SWE 2.01

72. Alexander Noren SWE 2.01

73. Kyle Stanley USA 2.00

74. Harris English USA 1.98

75. George Coetzee SAF 1.94