Scoreboard 5-24
May 24, 2013 | 389 views | 0 0 comments | 6 6 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Schedule subject to change and/or blackouts.

Friday, May 24

AUTO RACING

11 a.m.

NBCSN — IRL, IndyCar, Indianapolis 500 Carb Day, part I

Noon

NBCSN — IRL, Indy Lights, Freedom 100, at Indianapolis

1 p.m.

NBCSN — IRL, IndyCar, Indianapolis 500 Carb Day, part II

BOXING

10 p.m.

ESPN2 — Junior middleweights, Delvin Rodriguez (27-6-3) vs. Freddy Hernandez (30-4-0), at Uncasville, Conn.

COLLEGE SOFTBALL

7 p.m.

ESPN — NCAA Division I playoffs, super regionals, game 3, Oklahoma at Texas A&M (if necessary)

ESPN2 — NCAA Division I playoffs, super regionals, game 1, Alabama vs. Tennessee

9 p.m.

ESPN — NCAA Division I playoffs, super regionals, game 3, Washington vs. Missouri (if necessary)

GOLF

5 a.m.

TGC — European PGA Tour, PGA Championship, second round, at Surrey, England

Noon

TGC — PGA of America, Senior PGA Championship, second round, at St. Louis

3 p.m.

TGC — PGA Tour, Crowne Plaza Invitational, second round, at Fort Worth, Texas

6:30 p.m.

TGC — LPGA, Bahamas Classic, second round, at Paradise Island, Bahamas (same-day tape)

MAJOR LEAGUE BASEBALL

7 p.m.

MLB — Regional coverage, Philadelphia at Washington or N.Y. Yankees at Tampa Bay

WGN — Chicago Cubs at Cincinnati

SPSO — Atlanta at New York Mets

NBA BASKETBALL

8:30 p.m.

TNT — Playoffs, conference finals, game 2, Indiana at Miami

NHL HOCKEY

7:30 p.m.

NBCSN — Playoffs, conference semifinals, game 5, Ottawa at Pittsburgh (if necessary)

Saturday, May 25

ATHLETICS

1 p.m.

NBC — Adidas Grand Prix, at New York

AUTO RACING

8 a.m.

NBCSN — Formula One, qualifying for Monaco Grand Prix

10 a.m.

SPEED — NASCAR, Sprint Cup, practice for Coca-Cola 600, at Concord, N.C.

11 a.m.

ESPN2 — NASCAR, Nationwide Series, pole qualifying for History 300, at Concord, N.C.

1 p.m.

SPEED — NASCAR, Sprint Cup, “Happy Hour Series,” final practice for Coca-Cola 600, at Concord, N.C.

2:45 p.m.

ABC — NASCAR, Nationwide Series, History 300, at Concord, N.C.

BOXING

6 p.m.

HBO — IBF champion Carl Froch (30-2-0) vs. WBA champion Mikkel Kessler (46-2-0), for IBF/WBA super middleweight titles, at London

COLLEGE SOFTBALL

Noon

ESPN — NCAA Division I playoffs, super regionals, game 2, Louisiana-Lafayette at Michigan

3 p.m.

ESPN — NCAA Division I playoffs, super regionals, game 3, Louisiana-Lafayette at Michigan, (if necessary)

5 p.m.

ESPN — NCAA Division I playoffs, super regionals, game 2, Alabama at Tennessee, 5 p.m.

8 p.m.

ESPN2 — NCAA Division I playoffs, super regionals, game 3, Alabama at Tennessee (if necessary)

10 p.m.

ESPN2 — NCAA Division I playoffs, super regionals, game 1, Kentucky at Arizona St.

GOLF

7:30 a.m.

TGC — European PGA Tour, PGA Championship, third round, at Surrey, England

1 p.m.

TGC — PGA Tour, Crowne Plaza Invitational, third round, at Fort Worth, Texas

3 p.m.

CBS — PGA Tour, Crowne Plaza Invitational, third round, at Fort Worth, Texas

NBC — PGA of America, Senior PGA Championship, third round, at St. Louis

TGC — LPGA, Bahamas Classic, third round, at Paradise Island, Bahamas

MAJOR LEAGUE BASEBALL

4 p.m.

MLB — Regional coverage, N.Y. Yankees at Tampa Bay or Colorado at San Francisco

WGN — Chicago Cubs at Cincinnati

7 p.m.

FOX — Regional coverage, Philadelphia at Washington, St. Louis at L.A. Dodgers, Atlanta at N.Y. Mets, Oakland at Houston, or Miami at Chicago White Sox

MEN’S COLLEGE LACROSSE

2:30 p.m.

ESPN2 — NCAA Division I playoffs, semifinal, Cornell vs. Duke, at Philadelphia

5 p.m.

ESPN2 — NCAA Division I playoffs, semifinal, Syracuse vs. Denver, at Philadelphia

MOTORSPORTS

3 p.m.

NBCSN — AMA Motocross, Thunder Valley National, at Lakewood, Colo.

NBA BASKETBALL

9 p.m.

ESPN — Playoffs, conference finals, game 3, San Antonio at Memphis

NHL HOCKEY

5:30 p.m.

ESPN — Playoffs, conference semifinals, N.Y. Rangers at Boston

8 p.m.

NBC — Playoffs, conference semifinals, game 5, Detroit at Chicago

SOCCER

2 p.m.

FOX — UEFA Champions League, championship, Dortmund vs. Bayern Munich, at London

ON TAP

Friday, May 24

BASEBALL

NAIA World Series

at Lewiston, Idaho

Game 1, No. 8 Sterling (Kan.) (48-12) vs. No. 9 Missouri Baptist (35-12), noon

Game 2, No. 4 Northwood (Texas) (43-11) vs. No. 5 The Master’s (Calif.) (43-15), 3

Game 3, No. 3 Embry-Riddle (Fla.) (48-13) vs. York (Neb.) (44-10), 6

Game 4, No. 7 Lewis-Clark State (Idaho) vs. No. 10 Rogers State (Okla.) (34-22), 10

GOLF

NAIA Womens National

at Lincoln, Neb.

Lee University participating

SOFTBALL

NAIA National Tournament

in Columbus, Ga.

Game 1, No. 7 Auburn-Montgomery (Ala.) (44-10) vs. No. 10 Spring Hill (Ala.) (44-15), 10 a.m.

Game 2, No. 8 Rheinhardt (Ga.) (43-7) vs. No. 9 St. Xavier (Ill.) (49-7), 1

Game 3, No. 4 Oklahoma City (50-13) vs. No. 5 Cal State San Marcos (43-10), 4

Game 4, No. 3 Lee University (47-9) vs. No. 6 William Baptist (Ark.) (44-7), 7:30

TRACK

TSSAA Spring Fling

Boys State Track Meet

at MTSU track, Murfreesboro

Paul Patterson (BC) 3200m run, 10 a.m.

Reeves Morgan (C) high jump, 1:15

Dalton Mcdonald (C) discus, 2:30

DeShawn McCleary (BC) triple jump, 2:30

Running event finals, 6

Cleveland in 4x800m relay

Harold Smith (BC) in 1600m run

Justin Ware (WV) in 100m dash

Harold Smith (BC) 800m run

NAIA Outdoors Track Nationals

at Marion, Ind.

Lee University men and women participating

Saturday, May 25

BASEBALL

NAIA World Series

at Lewiston, Idaho

Game 5, Loser of Game 2 vs. Loser of Game 3, noon

Game 6, Loser of Game 1 vs. Loser of Game 4, 3

Game 7, No. 1 Faulkner (Ala.) (51-11) vs. Winner of Game 1, 6

Game 8, No. 2 Lee University (49-10) vs. Winner of Game 4, 9:30

SOFTBALL

NAIA National Tournament

in Columbus, Ga.

Game 5, Loser of Game 2 vs. Loser of Game 3, 10 a.m.

Game 6, Loser of Game 1 vs. Loser of Game 4, 1

Game 7, No. 2 Lubbock Christian (Texas) (58-8) vs. Winner of Game 1, 4

Game 8, No. 1 Concordia (Calif.) (48-3) vs. Winner of Game 2, 7

NAIA Outdoors Track Nationals

at Marion, Ind.

Lee University men and women participating

BASKETBALL

NBA Playoff Glance

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

EASTERN CONFERENCE

Miami 1, Indiana 0

Wednesday, May 22: Miami 103, Indiana 102, OT

Friday, May 24: Indiana at Miami, 8:30 p.m.

Sunday, May 26: Miami at Indiana, 8:30 p.m.

Tuesday, May 28: Miami at Indiana, 8:30 p.m.

x-Thursday, May 30: Indiana at Miami, 8:30 p.m.

x-Saturday, June 1: Miami at Indiana, 8:30 p.m.

x-Monday, June 3: Indiana at Miami, 8:30 p.m.

WESTERN CONFERENCE

San Antonio 2, Memphis 0

Sunday, May 19: San Antonio 105, Memphis 83

Tuesday, May 21: San Antonio 93, Memphis 89, OT

Saturday, May 25: San Antonio at Memphis, 9 p.m.

Monday, May 27: San Antonio at Memphis, 9 p.m.

x-Wednesday, May 29: Memphis at San Antonio, 9 p.m.

x-Friday, May 31: San Antonio at Memphis, 9 p.m.

x-Sunday, June 2: Memphis at San Antonio, 9 p.m.

BASEBALL

National League

East Division

W L Pct GB

Atlanta 28 18 .609 —

Washington 24 23 .511 4½

Philadelphia 23 24 .489 5½

New York 17 27 .386 10

Miami 13 34 .277 15½

Central Division

W L Pct GB

St. Louis 30 16 .652 —

Cincinnati 29 18 .617 1½

Pittsburgh 29 18 .617 1½

Milwaukee 18 27 .400 11½

Chicago 18 28 .391 12

West Division

W L Pct GB

Arizona 26 21 .553 —

Colorado 26 21 .553 —

San Francisco 26 21 .553 —

San Diego 21 25 .457 4½

Los Angeles 19 26 .422 6

—-

Thursday’s Games

Pittsburgh 4, Chicago Cubs 2

Friday’s Games

Philadelphia (K.Kendrick 4-2) at Washington (Zimmermann 7-2), 7:05 p.m.

Atlanta (Medlen 1-5) at N.Y. Mets (Hefner 0-5), 7:10 p.m.

Chicago Cubs (Feldman 4-3) at Cincinnati (Arroyo 4-4), 7:10

Miami (Koehler 0-2) at Chicago White Sox (Danks 0-0), 8:10

Pittsburgh (A.J.Burnett 3-4) at Milwaukee (Estrada 3-2), 8:10 p.m.

San Diego (Stults 4-3) at Arizona (McCarthy 1-3), 9:40 p.m.

St. Louis (Lynn 6-1) at L.A. Dodgers (Capuano 1-2), 10:10

Colorado (Chatwood 2-0) at San Francisco (Lincecum 3-3), 10:15 p.m.

Saturday’s Games

Colorado (Nicasio 4-1) at San Francisco (Zito 3-3), 4:05 p.m.

Chicago Cubs (Wood 4-2) at Cincinnati (H.Bailey 2-3), 4:10

Pittsburgh (Locke 4-1) at Milwaukee (Fiers 1-2), 4:10 p.m.

Atlanta (Minor 5-2) at N.Y. Mets (Gee 2-5), 7:15 p.m.

Miami (Nolasco 3-5) at Chicago White Sox (Peavy 5-2), 7:15

Philadelphia (Pettibone 3-0) at Washington (Haren 4-5), 7:15 p.m.

St. Louis (Gast 2-0) at L.A. Dodgers (Lilly 0-1), 7:15 p.m.

San Diego (Cashner 3-2) at Arizona (Miley 3-3), 10:10 p.m.

American League

East Division

W L Pct GB

New York 28 18 .609 —

Boston 28 20 .583 1

Baltimore 25 22 .532 3½

Tampa Bay 24 22 .522 4

Toronto 20 27 .426 8½

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 27 19 .587 —

Detroit 26 19 .578 ½

Kansas City 21 23 .477 5

Chicago 21 24 .467 5½

Minnesota 18 26 .409 8

West Division

W L Pct GB

Texas 30 17 .638 —

Oakland 25 23 .521 5½

Los Angeles 20 27 .426 10

Seattle 20 27 .426 10

Houston 14 33 .298 16

Thursday’s Games

Toronto 12, Baltimore 6

Detroit 7, Minnesota 6

Cleveland 12, Boston 3

L.A. Angels 5, Kansas City 4

Friday’s Games

Baltimore (Tillman 3-2) at Toronto (Nolin 0-0), 7:07 p.m.

Minnesota (Deduno 0-0) at Detroit (Ani.Sanchez 4-4), 7:08

Cleveland (Masterson 7-2) at Boston (Lackey 2-4), 7:10 p.m.

N.Y. Yankees (D.Phelps 2-2) at Tampa Bay (Ro.Hernandez 2-4), 7:10 p.m.

L.A. Angels (Vargas 3-3) at Kansas City (Mendoza 1-2), 8:10

Miami (Koehler 0-2) at Chicago White Sox (Danks 0-0), 8:10

Oakland (Milone 4-5) at Houston (Bedard 0-2), 8:10 p.m.

Texas (Grimm 3-3) at Seattle (J.Saunders 3-4), 10:10 p.m.

Saturday’s Games

Baltimore (F.Garcia 0-2) at Toronto (Dickey 4-5), 1:07 p.m.

Cleveland (Kazmir 2-2) at Boston (Lester 6-1), 1:35 p.m.

L.A. Angels (Undecided) at Kansas City (Guthrie 5-2), 2:10

Minnesota (Correia 4-4) at Detroit (Fister 5-1), 4:08 p.m.

N.Y. Yankees (Nuno 1-1) at Tampa Bay (M.Moore 8-0), 4:10

Miami (Nolasco 3-5) at Chicago White Sox (Peavy 5-2), 7:15

Oakland (Griffin 4-3) at Houston (Harrell 3-5), 7:15 p.m.

Texas (D.Holland 3-2) at Seattle (F.Hernandez 5-3), 10:10

HOCKEY

NHL Daily Playoff Glance

CONFERENCE SEMIFINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Tuesday, May 14

Pittsburgh 4, Ottawa 1

Los Angeles 2, San Jose 0

Wednesday, May 15

Chicago 4, Detroit 1

Thursday, May 16

Boston 3, N.Y. Rangers 2, OT

Los Angeles 4, San Jose 3

Friday, May 17

Pittsburgh 4, Ottawa 3

Saturday, May 18-Detroit 4, Chicago 1

San Jose 2, Los Angeles 1, OT

Sunday, May 19

Boston 5, N.Y. Rangers 2

Ottawa 2, Pittsburgh 1, 2OT

Monday, May 20

Detroit 3, Chicago 1

Tuesday, May 21

Boston 2, N.Y. Rangers 1

San Jose 2, Los Angeles 1

Wednesday, May 22

Pittsburgh 7, Ottawa 3, Pittsburgh leads series 3-1

Thursday, May 23

N.Y. Rangers 4, Boston 3, OT, boston leads series 3-1

Detroit 2, Chicago 0, Detroit leads series 3-1

Los Angeles 3, San Jose 0, Los Angeles leads series 3-2

Friday, May 24

Ottawa at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Saturday, May 25

N.Y. Rangers at Boston, 5:30 p.m.

Detroit at Chicago, 8 p.m.

Sunday, May 26

x-Pittsburgh at Ottawa, 7:30 p.m.

Los Angeles at San Jose, 8 or 10 p.m.

Monday, May 27

x-Boston at N.Y. Rangers, TBD

x-Chicago at Detroit, TBD

Tuesday, May 28

x-Ottawa at Pittsburgh, TBD

x-San Jose at Los Angeles, TBD

Wednesday, May 29

x-N.Y. Rangers at Boston, TBD

x-Detroit at Chicago, TBD

TRANSACTIONS

Thursday’s Sports Transactions

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES-Optioned RHP Jake Arrieta to Norfolk (IL). Designated RHP Alex Burnett for assignment. Promoted RHP Kevin Gausman from Bowie (EL).

CLEVELAND INDIANS-Recalled LHP Scott Barnes. Designated LHP David Huff for assignment.

KANSAS CITY ROYALS-Optioned RHP Kelvin Herrera to Omaha (PCL). Recalled RHP Luis Coleman from Omaha.

TEXAS RANGERS-Placed RHP Derek Lowe on waivers for the purpose of giving him his unconditional release. Signed INF-OF Mark Teahen to a minor league contract.

National League

PHILADELPHIA PHILLIES-Placed 2B Chase Utley on the 15-day DL.

American Association

AMARILLO SOX-Signed INF JB Brown.

GARY SOUTHSHORE RAILCATS-Released OF Aljay Davis.

Can-Am League

NEW JERSEY JACKALS-Released C Adison Gillett.

Frontier League

EVANSVILLE OTTERS-Sold the contract of 1B Andrew Clark to Chicago (AL).

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS-Signed S Tyrann Mathieu to a four-year contract.

CAROLINA PANTHERS-Signed LB A.J. Klein, RB Kenjon Barner, DT Star Lotulelei and G Edmund Kugbila. Claimed LB Ryan Rau off waivers from Cleveland. Waived-injured TE Logan Brock.

CINCINNATI BENGALS-Signed RB Giovani Bernard.

CLEVELAND BROWNS-Signed WR Tori Gurley. Waived QB Thaddeus Lewis.

INDIANAPOLIS COLTS-Signed LB Caesar Rayford. Waived LB Jake Killeen.

KANSAS CITY CHIEFS-Signed S Sanders Commings.

NEW ENGLAND PATRIOTS-Claimed OT Kevin Haslam off waivers from San Diego. Released OL R.J. Mattes.

NEW YORK GIANTS-Re-signed WR Ramses Barden.

PITTSBURGH STEELERS-Signed WR Justin Brown to a four-year contract and WR Markus Wheaton and CB Terry Hawthorne.

SAN FRANCISCO 49ERS-Signed DT Cornellius Carradine and TE Vance McDonald to four-year contracts.

SEATTLE SEAHAWKS-Signed WR Justin Veltung.

TAMPA BAY BUCCANEERS-Signed CB Johnthan Banks to a four-year contract.

Canadian Football League

HAMILTON TIGER-CATS-Acquired WR Lyle Leong Jr. from Saskatchewan for DL Jermaine McElveen. Released WR Aaron Kelly.

WINNIPEG BLUE BOMBERS-Released FB James Green, LS Jordan Matechuk and DE Youri Yenga.

HOCKEY

National Hockey League

COLORADO AVALANCHE-Named Patrick Roy coach and vice-president of hockey operations.

COLLEGE

CHATTANOOGA-Named Turner Battle men’s assistant basketball coach.

ELON-Announced it was joining the Colonial Athletic Association for the 2014-15 season.

HIGH POINT-Promoted Bryan Norris to assistant athletic director for development.

LEES-MCRAE-Named Brandon Rosser men’s assistant basketball coach.

MONTANA STATE BILLINGS-Removed the interim tag for men’s soccer coach Alex Balog.

MONTANA WESTERN-Named Ryan Nourse athletic director.

OHIO STATE-Named Carson Duggan and Keith Maurice women’s assistant hockey coaches.