Scoreboard 4-2
Apr 02, 2013 | 252 views | 0 0 comments | 3 3 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Schedule subject to change and/or blackouts.

Tuesday, April 2

MAJOR LEAGUE BASEBALL

3 p.m.

MLB — Baltimore at Tampa Bay

10 p.m.

MLB — Regional coverage, San Francisco at L.A. Dodgers or St. Louis at Arizona (9:30 p.m. start)

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

7 p.m.

ESPN2 — NIT, semifinal, BYU vs. Baylor, at New York

9 p.m.

ESPN2 — NIT, semifinal, Maryland vs. Iowa, at New York

NBA BASKETBALL

8 p.m.

TNT — New York at Miami

10:30 p.m.

TNT — Dallas at L.A. Lakers

NHL HOCKEY

7:30 p.m.

NBCSN — Buffalo at Pittsburgh

SOCCER

2:30 p.m.

FSN — UEFA Champions League, quarterfinals, Juventus at Bayern Munich

8 p.m.

FSN — UEFA Champions League, quarterfinals, Barcelona at Paris Saint-Germain (same-day tape)

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

7 p.m.

ESPN — NCAA Division I tournament, regional final, Notre Dame vs. Duke, at Norfolk, Va.

9 p.m.

ESPN — NCAA Division I tournament, regional final, Tennessee vs. Louisville, at Oklahoma City

ON TAP

Tuesday, April 2

BASEBALL

Cleveland State at Tusculum (JV), 2

Polk County at Meigs County, 5

Cumberland University at Lee University, 6

Walker Valley at Cleveland, 7 (JV 4:15)

Bradley Central at McMinn County, 7 (JV 4)

SOFTBALL

Walker Valley at Soddy-Daisy, 5

Cleveland at Bradley Central, 5

SOCCER

Walker Valley at Sequoyah, 6

McMinn County at Cleveland, 7

Bradley Central at CSAS, 7

TENNIS

Cleveland at CCS, 4:15

Bradley Central at McMinn County, 4:45

TRACK

All Comer at Cleveland, 4

Wednesday, April 3

BASEBALL

Meigs County at Polk County, 5

SOFTBALL

Coastal Georgia at Lee University (DH), 2

Walker Valley at McMinn County, 5

TENNIS

Hixson at Cleveland (at Lee University), 4

Thursday, April 4

BASEBALL

Polk County at Tellico, 5

Cumberland County at Walker Valley, 7

Chattanooga Central at Cleveland, 7 (JV 4)

Notre Dame at Bradley Central, 7 (JV 4)

SOFTBALL

Walker Valley at Cleveland, 5

Bradley Central at McMinn County, 5

Sequoyah at Polk County, 5:30

SOCCER

Soddy-Daisy at Bradley Central, 5:30

Walker Valley at Ooltewah, 7

TENNIS

Bradley Central at Ooltewah, 4

Soddy-Daisy at Cleveland (Lee University), 4

TRACK

All Comer at Bradley, 4

Friday, April 5

BASEBALL

Motlow at Cleveland State, 2

Polk County at Ooltewah, 5

Talladega College at Lee University, 6

Rockwood at Walker Valley, 7

Cleveland at Chattanooga Central, 7 (JV 4)

SOFTBALL

Jackson State at Cleveland State, 1

Truett McConnel at Lee University (DH), 3

Baylor Tournament

Polk County participating

SOCCER

Cleveland at Lenoir City, 7

Saturday, April 6

BASEBALL

Oak Ridge at Walker Valley (DH), 12

Talladega College at Lee University (DH), 12

Motlow at Cleveland State (DH), 12

Bradley Central at Polk County, 2 (JV 12)

SOFTBALL

Jackson State at Cleveland State, 12

Brenau University at Lee University (DH), 3

Baylor Tournament

Polk County participating

TENNIS

Reinhardt University at Lee University (M), 1

BASKETBALL

National Basketball Association

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

x-New York 46 26 .639 —

x-Brooklyn 42 31 .575 4½

Boston 38 36 .514 9

Philadelphia 30 43 .411 16½

Toronto 27 47 .365 20

Southeast Division

W L Pct GB

z-Miami 58 15 .795 —

x-Atlanta 42 33 .560 17

Washington 27 46 .370 31

Orlando 19 56 .253 40

Charlotte 17 57 .230 41½

Central Division

W L Pct GB

x-Indiana 47 27 .635 —

x-Chicago 40 32 .556 6

Milwaukee 36 37 .493 10½

Detroit 25 50 .333 22½

Cleveland 22 51 .301 24½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 55 19 .743 —

x-Memphis 50 24 .676 5

Houston 41 33 .554 14

Dallas 36 37 .493 18½

New Orleans 26 48 .351 29

Northwest Division

W L Pct GB

x-Oklahoma City 54 20 .730 —

x-Denver 50 24 .676 4

Utah 39 36 .520 15½

Portland 33 41 .446 21

Minnesota 27 46 .370 26½

Pacific Division

W L Pct GB

x-L.A. Clippers 49 25 .662 —

Golden State 42 32 .568 7

L.A. Lakers 38 36 .514 11

Sacramento 27 47 .365 22

Phoenix 23 51 .311 26

x-clinched playoff spot

z-clinched conference

Monday’s Games

Detroit 108, Toronto 98

Atlanta 102, Cleveland 94

Houston 111, Orlando 103

Memphis 92, San Antonio 90

Minnesota 110, Boston 100

Milwaukee 131, Charlotte 102

Utah 112, Portland 102

Indiana at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Tuesday’s Games

Chicago at Washington, 7 p.m.

New York at Miami, 8 p.m.

Dallas at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

NCAA Tournament Glance

FINAL FOUR

At The Georgia Dome

Atlanta

National Semifinals

Saturday, April 6

Louisville (33-5) vs. Wichita State (30-8), 6:09 p.m.

Michigan (30-7) vs. Syracuse (30-9), 8:49 p.m.

National Championship

Monday, April 8

Semifinal winners, 9 p.m.

NCAA Women’s Basketball Tournament Glance

OKLAHOMA CITY REGIONAL

Regional Semifinals

Oklahoma City

Sunday, March 31

Tennessee 74, Oklahoma 59

Louisville 82, Baylor 81

Tuesday, April 2

Regional Championship

Tennessee (27-7) vs. Louisville (27-8), 9 p.m.

SPOKANE REGIONAL

Regional Championship

Monday, April 1

California 65, Georgia 62, OT

NORFOLK REGIONAL

Regional Semifinals

Norfolk, Va.

Sunday, March 31

Notre Dame 93, Kansas 63

Duke 53, Nebraska 45

Regional Championship

Tuesday, April 2

Notre Dame (34-1) vs. Duke (33-2), 7 p.m.

BRIDGEPORT REGIONAL

Regional Semifinals

Bridgeport, Conn.

Saturday, March 30

Kentucky 69, Delaware 62

Connecticut 76, Maryland 50

Regional Championship

Monday, April 1

Connecticut 83, Kentucky 53

FINAL FOUR

At New Orleans Arena

New Orleans

National Semifinals

Sunday, April 7

Oklahoma City champion vs. California (32-3), 5:30 or 8

Norfolk champion vs. Connecticut (33-4), 5:30 or 8 p.m.

National Championship

Tuesday, April 9

Semifinal winners, 7:30 p.m.

National Invitation Tournament Glance

At Madison Square Garden

New York

Semifinals

Tuesday, April 2

BYU (24-11) vs. Baylor (21-14), 7 p.m.

Maryland (25-12) vs. Iowa (24-12), 9:30 p.m.

Championship

Thursday, April 4

Semifinal winners, 9 p.m.

BASEBALL

National League

East Division

W L Pct GB

Atlanta 1 0 1.000 —

New York 1 0 1.000 —

Washington 1 0 1.000 —

Miami 0 1 .000 1

Philadelphia 0 1 .000 1

Central Division

W L Pct GB

Chicago 1 0 1.000 —

Milwaukee 1 0 1.000 —

St. Louis 0 0 .000 ½

Cincinnati 0 1 .000 1

Pittsburgh 0 1 .000 1

West Division

W L Pct GB

Los Angeles 1 0 1.000 —

Arizona 0 0 .000 ½

Colorado 0 1 .000 1

San Diego 0 1 .000 1

San Francisco 0 1 .000 1

Monday’s Games

Washington 2, Miami 0

N.Y. Mets 11, San Diego 2

Chicago Cubs 3, Pittsburgh 1

Milwaukee 5, Colorado 4, 10 innings

L.A. Angels 3, Cincinnati 1, 13 innings

L.A. Dodgers 4, San Francisco 0

Atlanta 7, Philadelphia 5

Tuesday’s Games

Colorado (De La Rosa 0-0) at Milwaukee (Estrada 0-0), 8:10 p.m.

St. Louis (Garcia 0-0) at Arizona (Cahill 0-0), 9:40 p.m.

San Francisco (Bumgarner 0-0) at L.A. Dodgers (Ryu 0-0), 10:10 p.m.

American League

East Division

W L Pct GB

Boston 1 0 1.000 —

Baltimore 0 0 .000 ½

Tampa Bay 0 0 .000 ½

Toronto 0 0 .000 ½

New York 0 1 .000 1

Central Division

W L Pct GB

Chicago 1 0 1.000 —

Detroit 1 0 1.000 —

Cleveland 0 0 .000 ½

Kansas City 0 1 .000 1

Minnesota 0 1 .000 1

West Division

W L Pct GB

Houston 1 0 1.000 —

Los Angeles 1 0 1.000 —

Oakland 0 0 .000 ½

Seattle 0 0 .000 ½

Texas 0 1 .000 1

—-

Monday’s Games

Boston 8, N.Y. Yankees 2

Detroit 4, Minnesota 2

Chicago White Sox 1, Kansas City 0

L.A. Angels 3, Cincinnati 1, 13 innings

Tuesday’s Games

Baltimore (Hammel 0-0) at Tampa Bay (Price 0-0), 3:10 p.m.

Cleveland (Masterson 0-0) at Toronto (Dickey 0-0), 7:07

Texas (Darvish 0-0) at Houston (Harrell 0-0), 8:10 p.m.

Seattle (Iwakuma 0-0) at Oakland (Parker 0-0), 10:05 p.m.

HOCKEY

National Hockey League

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 36 28 8 0 56 123 84

New Jersey 36 15 12 9 39 89 100

N.Y. Rangers 35 17 15 3 37 82 86

N.Y. Islanders 36 17 16 3 37 103 113

Philadelphia 35 15 17 3 33 95 108

Northeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 35 23 7 5 51 111 84

Boston 34 22 8 4 48 97 75

Ottawa 35 19 10 6 44 89 76

Toronto 36 20 12 4 44 112 100

Buffalo 36 13 17 6 32 94 113

Southeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Winnipeg 37 18 17 2 38 91 110

Carolina 34 16 16 2 34 93 101

Washington 35 16 17 2 34 102 101

Tampa Bay 34 15 18 1 31 110 103

Florida 36 11 19 6 28 88 125

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 35 27 5 3 57 119 76

Detroit 36 18 13 5 41 94 94

St. Louis 34 18 14 2 38 98 94

Columbus 36 15 14 7 37 87 97

Nashville 36 14 14 8 36 89 99

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Minnesota 35 21 12 2 44 98 90

Vancouver 35 19 10 6 44 92 90

Edmonton 34 14 13 7 35 87 95

Calgary 33 13 16 4 30 93 114

Colorado 35 12 19 4 28 86 111

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 36 24 7 5 53 111 90

Los Angeles 35 20 12 3 43 103 88

San Jose 34 17 11 6 40 85 84

Dallas 35 16 16 3 35 94 107

Phoenix 35 14 15 6 34 94 101

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Monday’s Games

Chicago 3, Nashville 2, SO

N.Y. Islanders 3, New Jersey 1

N.Y. Rangers 4, Winnipeg 2

Montreal 4, Carolina 1

Detroit 3, Colorado 2

St. Louis 4, Minnesota 1

Anaheim 4, Dallas 0

Calgary at Edmonton, 9:30 p.m.

Vancouver at San Jose, 10:30 p.m.

Tuesday’s Games

Ottawa at Boston, 7 p.m.

Winnipeg at N.Y. Islanders, 7 p.m.

Washington at Carolina, 7 p.m.

Buffalo at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Florida at Tampa Bay, 7:30 p.m.

Colorado at Nashville, 8 p.m.

Los Angeles at Phoenix, 10 p.m.

NASCAR

Sprint Cup Schedule-Winners

Feb. 16 — x-The Sprint Unlimited (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 1 (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 2 (Kyle Busch)

Feb. 24 — Daytona 500 (Jimmie Johnson)

March 3 — Subway Fresh Fit 500 (Carl Edwards)

March 10 — Kobalt Tools 400, (Jimmie Johnson)

March 17 — Food City 500, (Kasey Kahne)

March 24 — Auto Club 400, (Kyle Busch)

April 7 — STP Gas Booster 500, Ridgeway, Va.

April 13 — NRA 500, Fort Worth, Texas

April 21 — STP 400, Kansas City, Kan.

April 27 — Toyota Owners 400, Richmond, Va.

May 5 — Aaron’s 499, Talladega, Ala.

May 11 — Bojangles’ Southern 500, Darlington, S.C.

May 18 — x-Sprint Showdown, Concord, N.C.

May 18 — x-NASCAR Sprint All-Star Race, Concord, N.C.

May 26 — Coca-Cola 600, Concord, N.C.

June 2 — Dover 400, Dover, Del.

June 9 — Pocono 400, Long Pond, Pa.

June 16 — Quicken Loans 400, Brooklyn, Mich.

June 23 — Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif.

June 29 — Quaker State 400, Sparta, Ky.

July 6 — Coke Zero 400 powered by Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 14 — New Hampshire 300, Loudon, N.H.

July 28 — Crown Royal Presents The Your Hero’s Name Here 400 at The Brickyard, Indianapolis

Aug. 4 — Pennsylvania 400, Long Pond, Pa.

Aug. 11 — Cheez-It 355 at The Glen, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 18 — Pure Michigan 400, Brooklyn, Mich.

Aug. 24 — Irwin Tools Night Race, Bristol, Tenn.

Sep. 1 — AdvoCare 500 at Atlanta, Hampton, Ga.

Sep. 7 — Federated Auto Parts 400, Richmond, Va.

Sep. 15 — GEICO 400, Joliet, Ill.

Sep. 22 — Sylvania 300, Loudon, N.H.

Sep. 29 — AAA 400, Dover, Del.

Oct. 6 — Hollywood Casino 400, Kansas City, Kan.

Oct. 12 — Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 20 — Camping World RV Sales 500, Talladega, Ala.

Oct. 27 — Goody’s Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Nov. 3 — AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 10 — AdvoCare 500, Avondale, Ariz.

Nov. 17 — Ford EcoBoost 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

Points Leaders

1. Dale Earnhardt Jr., 199.

2. Brad Keselowski, 187.

3. Jimmie Johnson, 183.

4. Carl Edwards, 164.

5. Greg Biffle, 164.

6. Kyle Busch, 163.

7. Kasey Kahne, 159.

8. Paul Menard, 154.

9. Joey Logano, 146.

10. Denny Hamlin, 145.

11. Matt Kenseth, 141.

12. Ricky Stenhouse Jr., 139.

13. Kurt Busch, 137.

14. Clint Bowyer, 137.

15. Kevin Harvick, 130.

16. Jamie McMurray, 125.

17. Aric Almirola, 125.

18. Jeff Gordon, 123.

19. Martin Truex Jr., 122.

20. Ryan Newman, 121.

21. Casey Mears, 118.

22. Tony Stewart, 108.

23. Marcos Ambrose, 107.

24. Jeff Burton, 105.

25. Mark Martin, 102.

26. J.J. Yeley, 92.

27. A J Allmendinger, 92.

28. Dave Blaney, 89.

29. Danica Patrick, 87.

30. Juan Pablo Montoya, 83.

31. Bobby Labonte, 82.

32. David Reutimann, 74.

33. David Ragan, 74.

34. David Gilliland, 64.

35. David Stremme, 63.

36. Travis Kvapil, 57.

37. Michael McDowell, 40.

38. Landon Cassill, 39.

39. Terry Labonte, 37.

40. Scott Speed, 32.

41. Michael Waltrip, 23.

42. Ken Schrader, 17.

43. Timmy Hill, 5.

44. Scott Riggs, 4.

Nationwide

Feb. 23 — DRIVE4COPD 300 (Tony Stewart)

March 2 — Dollar General 200 fueled by AmeriGas (Kyle Busch)

March 9 — Sam’s Town 300 (Sam Hornish Jr.)

March 16 — Jeff Foxworthy’s Grit Chips 300, (Kyle Busch)

March 23 — Royal Purple 300, (Kyle Busch)

April 12 — O’Reilly Auto Parts 300, Fort Worth, Texas

April 26 — ToyotaCare 250, Richmond, Va.

May 4 — Aaron’s 312, Talladega, Ala.

May 10 — Darlington 200, Darlington, S.C.

May 25 — History 300, Concord, N.C.

June 1 — 5-hour ENERGY 200, Dover, Del.

June 8 — DuPont Pioneer 250, Newton, Iowa

June 15 — Alliance Truck Parts 250, Brooklyn, Mich.

June 22 — Road America 200, Elkhart Lake, Wis.

June 28 — Feed The Children 300, Sparta, Ky.

July 5 — Subway Firecracker 250 powered by Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 13 — New Hampshire 200, Loudon, N.H.

July 21 — STP 300, Joliet, Ill.

July 27 — Indiana 250, Indianapolis

Aug. 3 — U.S. Cellular 250, Newton, Iowa

Aug. 10 — Zippo 200, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 17 — Nationwide Children’s Hospital 200, Lexington, Ohio

Aug. 23 — Food City 250, Bristol, Tenn.

Aug. 31 — Atlanta 300, Hampton, Ga.

Sep. 6 — Virginia 529 College Savings 250, Richmond, Va.

Sep. 14 — Dollar General 300 powered by Coca-Cola, Joliet, Ill.

Sep. 21 — Kentucky 300, Sparta, Ky.

Sep. 28 — Dover 200, Dover, Del.

Oct. 5 — Kansas Lottery 300, Kansas City, Kan.

Oct. 11 — Dollar General 300, Concord, N.C.

Nov. 2 — O’Reilly Auto Parts Challenge, Fort Worth, Texas

Nov. 9 — Great Clips 200, Avondale, Ariz.

Nov. 16 — Ford EcoBoost 300, Homestead, Fla.

Points Leaders

1. Sam Hornish Jr., 210.

2. Regan Smith, 182.

3. Brian Scott, 179.

4. Justin Allgaier, 178.

5. Austin Dillon, 172.

6. Trevor Bayne, 163.

7. Kyle Larson, 156.

8. Parker Kligerman, 154.

9. Elliott Sadler, 154.

10. Alex Bowman, 152.

11. Brian Vickers, 147.

12. Travis Pastrana, 143.

13. Mike Bliss, 136.

14. Nelson Piquet Jr., 131.

15. Reed Sorenson, 121.

16. Joe Nemechek, 102.

17. Eric McClure, 96.

18. Hal Martin, 90.

19. Blake Koch, 88.

20. Jeffrey Earnhardt, 78.

21. Dexter Stacey, 77.

22. Brad Sweet, 76.

23. Jason White, 76.

24. Mike Harmon, 74.

25. Josh Wise, 74.

26. Jamie Dick, 74.

27. Mike Wallace, 74.

28. Robert Richardson Jr., 67.

29. Juan Carlos Blum, 56.

30. Johanna Long, 46.

31. Jeremy Clements, 46.

32. Daryl Harr, 39.

33. Chris Buescher, 37.

34. Kevin Swindell, 34.

35. Jeff Green, 31.

36. Scott Lagasse Jr., 29.

37. Joey Gase, 29.

38. Danny Efland, 20.

39. Michael Annett, 18.

40. Brad Teague, 15.

41. Chase Miller, 15.

42. Carl Long, 14.

43. Paulie Harraka, 9.

44. Kevin Lepage, 8.