Scoreboard 3-15
Mar 15, 2013 | 322 views | 0 0 comments | 2 2 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Friday, March 15

AUTO RACING

10:30 a.m.

SPEED — NASCAR, Nationwide Series, practice for Jeff Foxworthy’s Grit Chips 300, at Bristol, Tenn.

Noon

SPEED — NASCAR, Sprint Cup, practice for Food City 500, at Bristol, Tenn.

2 p.m.

SPEED — NASCAR, Nationwide Series, final practice for Jeff Foxworthy’s Grit Chips 300, at Bristol, Tenn.

3:30 p.m.

SPEED — NASCAR, Sprint Cup, pole qualifying for Food City 500, at Bristol, Tenn.

2 a.m.

NBCSN — Formula One, qualifying for Australian Grand Prix, at Melbourne, Australia

BASEBALL

7 p.m.

MLB — World Baseball Classic, second round, teams TBD, at Miami

GOLF

3 p.m.

TGC — PGA Tour, Tampa Bay Classic, second round, at Tampa Bay, Fla.

6:30 p.m.

TGC — LPGA, Founders Cup, second round, at Phoenix

8:30 p.m.

TGC — Champions Tour, Toshiba Classic, first round, at Newport Beach, Calif. (same-day tape)

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1:05 p.m.

FSS — Preseason, Atlanta Braves vs. New York Mets

3 p.m.

WGN — Preseason, Chicago Cubs vs. Chicago White Sox, at Phoenix

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

Noon

ESPN — Big Ten Conference, quarterfinal, Indiana vs. Illinois-Minnesota winner, at Chicago

ESPN2 — Atlantic Coast Conference, quarterfinal, Miami vs. Boston College-Georgia Tech winner, at Greensboro, N.C.

2 p.m.

ESPN — Big Ten Conference, quarterfinal, Wisconsin vs. Michigan-Penn State winner, at Chicago

ESPN2 — Atlantic Coast Conference, quarterfinal, Virginia vs. N.C. State-Virginia Tech winner, at Greensboro, N.C.

7 p.m.

ESPN — Big East Conference, semifinal, teams TBD, at New York

ESPN2 — Atlantic Coast Conference, quarterfinal, Duke vs. Maryland-Wake Forest winner, at Greensboro, N.C.

9 p.m.

ESPN — Big East Conference, semifinal, teams TBD, at New York

ESPN2 — Atlantic Coast Conference, quarterfinal, North Carolina vs. Florida State-Clemson winner, at Greensboro, N.C.

11:30 p.m.

ESPN — Pac-12 Conference, semifinal, teams TBD, at Las Vegas

NBA BASKETBALL

10:30 p.m.

WGN — Chicago at Golden State

Saturday, March 16

AUTO RACING

9 a.m.

SPEED — NASCAR, Sprint Cup, practice for Food City 500, at Bristol, Tenn.

10:30 a.m.

SPEED — American Le Mans Series, 12 Hours of Sebring, start of race, at Sebring, Fla.

Noon

SPEED — NASCAR, Sprint Cup, “Happy Hour Series,” final practice for Food City 500, at Bristol, Tenn.

1 p.m.

SPEED — American Le Mans Series, 12 Hours of Sebring, at Sebring, Fla.

2 p.m.

ESPN2 — NASCAR, Nationwide Series, Jeff Foxworthy’s Grit Chips 300, at Bristol, Tenn.

10:30 p.m.

SPEED — American Le Mans Series, 12 Hours of Sebring, end of race, at Sebring, Fla. (same-day tape)

1:30 a.m.

ESPN2 — NHRA, qualifying for Gatornationals, at Gainesville, Fla. (delayed tape)

NBCSN — Formula One, Australian Grand Prix, at Melbourne, Australia

BASEBALL

1 p.m.

MLB — World Baseball Classic, second round, teams TBD, at Miami

GOLF

9 a.m.

TGC — European PGA Tour, Avantha Masters, third round, at Delhi, India (same-day tape)

1 p.m.

TGC — PGA Tour, Tampa Bay Classic, third round, at Tampa Bay, Fla.

3 p.m.

NBC — PGA Tour, Tampa Bay Classic, third round, at Tampa Bay, Fla.

4 p.m.

TGC — LPGA, Founders Cup, third round, at Phoenix

7:30 p.m.

TGC — Champions Tour, Toshiba Classic, second round, at Newport Beach, Calif. (same-day tape)

MAJOR LEAGUE BASEBALL

4 p.m.

WGN — Preseason, Chicago Cubs vs. Kansas City, at Mesa, Ariz.

5:05 p.m.

FSS — Atlanta Braves vs New York Yankees

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

11:30 a.m.

CBS — Conference USA, championship, teams TBD, at Tulsa, Okla.

ESPN2 — America East Conference, championship, Albany (NY) at Vermont

1 p.m.

ABC — Southeastern Conference, semifinal, teams TBD, at Nashville, Tenn.

ESPN — Atlantic Coast Conference, semifinal, teams TBD, at Greensboro, N.C.

1:40 p.m.

CBS — Big Ten Conference, semifinal, teams TBD, at Chicago

3 p.m.

ABC — Southeastern Conference, semifinal, teams TBD, at Nashville, Tenn.

ESPN — Atlantic Coast Conference, semifinal, teams TBD, at Greensboro, N.C.

4 p.m.

CBS — Big Ten Conference, semifinal, teams TBD, at Chicago

4:30 p.m.

ESPN2 — Southwestern Athletic Conference, championship, teams TBD, at Garland, Texas

6 p.m.

CBS — Mountain West Conference, championship, teams TBD, at Las Vegas

ESPN — Big 12 Conference, championship, teams TBD, at Kansas City, Mo.

6:30 p.m.

ESPN2 — Mid-American Conference, championship, teams TBD, at Cleveland

8:30 p.m.

ESPN — Big East Conference, championship, teams TBD, at New York

ESPN2 — Southland Conference, championship, teams TBD, at Katy, Texas

10:30 p.m.

ESPN2 — Big West Conference, championship, teams TBD, at Anaheim, Calif.

11 p.m.

ESPN — Pac-12 Conference, championship, teams TBD, at Las Vegas

Sunday, March 17

AUTO RACING

7 p.m.

ESPN2 — NHRA, Gatornationals, at Gainesville, Fla. (same-day tape)

12:30 p.m.

FOX — NASCAR, Sprint Cup, Food City 500, at Bristol, Tenn.

BASEBALL

9 p.m.

MLB — World Baseball Classic, semifinal, teams TBD, at San Francisco

COLLEGE SOFTBALL

Noon

FSN — East Carolina at UAB

GOLF

1 p.m.

TGC — PGA Tour, Tampa Bay Classic, final round, at Tampa Bay, Fla.

3 p.m.

NBC — PGA Tour, Tampa Bay Classic, final round, at Tampa Bay, Fla.

4 p.m.

TGC — LPGA, Founders Cup, final round, at Phoenix

7:30 p.m.

TGC — Champions Tour, Toshiba Classic, final round, at Newport Beach, Calif. (same-day tape)

MAJOR LEAGUE BASEBALL

4 p.m.

WGN — Preseason, Chicago Cubs vs. Oakland, at Phoenix

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

1 p.m.

ABC — Southeastern Conference, championship, teams TBD, at Nashville, Tenn.

CBS — Atlantic 10 Conference, championship, teams TBD, at Brooklyn, N.Y.

ESPN — Atlantic Coast Conference, championship, teams TBD, at Greensboro, N.C.

3:30 p.m.

CBS — Big Ten Conference, championship, teams TBD, at Chicago

6 p.m.

CBS — NCAA Division I tournament, Selection Show, at Indianapolis

NBA BASKETBALL

3:30 p.m.

ABC — New York at L.A. Clippers

NHL HOCKEY

12:30 p.m.

NBC — Boston at Pittsburgh

7:30 p.m.

NBCSN — Buffalo at Washington

ON TAP

Friday, March 15

BASEBALL

Cleveland State at Dyersburg, 2

Cleveland (JV) at Silverdale, 5

Emmanuel College at Lee University, 6

Playing for a Cure Classic

at Walker Valley HS

Powell at Walker Valley, 4:30

at McMinn Central HS

Polk County vs. Harlen County (Ky.), 7

Scenic City Classic

at Red Bank HS

Cleveland vs. Rabun Gap (Ga.), 4:30

Cleveland vs. Red Bank, 7

Hixson Tournament

at Chattanooga Central HS

Bradley Central vs Chattanooga Central, 4

Bradley Central vs. East Ridge, 6:45

BASKETBALL

NAIA Mens National Championship

at Kansas City

Lee University vs. University of Montana-Western, 11:45 a.m.

NAIA Womens National Championship

at Frankfort, Ky.

Lee University vs.Carroll College (Mont.), 9 a.m.

SOFTBALL

Emmanuel College at Lee University (DH), 3

Columbia State at Cleveland State, 3

Hixson Tournament

Cleveland at Hixson, 7

Tiger Classic Tournament

at Dayton

Rhea County vs. Bradley Central, 5

Johnson County vs. Bradley Central, 6:30

Polk County vs. McMinn County, 6:30

Polk County vs. Sequoyah, 8

SOCCER

Cleveland Classic

Cleveland vs. Coffee County (Greater Cleveland Soccer Complex), 4:30

Walker Valley vs. Blackman (Lee University), 6:30

Saturday, March 16

BASEBALL

Cleveland at Bradley (9th), 12 (JV)

Emmanuel College at Lee University (DH), 12

Cleveland State at Dyersburg (DH), 1

Playing for a Cure Classic

at Walker Valley HS

Knox Catholic at Walker Valley, 2:30

CAK at Walker Valley, 7:30

at McMinn Central HS

Polk County vs. Cookeville, 9:30 a.m.

Polk County vs. Springfield, 2:30

Scenic City Classic

at McCallie HS

Cleveland vs. NW Whitfield (Ga.), 3

Hixson Tournament

at Hixson HS

Bradley Central at. Hixson, 12:45

Bradley Central vs. Tullahoma, 3

BASKETBALL

NAIA Mens National Championship

at Kansas City

Lee University participating

NAIA Womens National Championship

at Frankfort, Ky.

Lee University participating

SOFTBALL

Columbia State at Cleveland State, 12

Southern Wesleyan at Lee University (DH), 1

Hixson Tournament

Cleveland participating

Tiger Classic Tournament

at Athens

Polk County participating

Bradley Central participating

SOCCER

Cleveland Classic

Walker Valley vs. Knox West (at Lee University), 11 a.m.

Cleveland vs. Knox West (Greater Cleveland Soccer Complex), 5:30

Walker Valley vs. Beech (at Lee University), 7:30

TENNIS

Emmanuel College at Lee University, 3

TRACK

Rhea County Invitational, 9 a.m.

Sunday, March 17

BASEBALL

Hixson Tournament

Championship game TBD, 2

BASKETBALL

National Basketball Association

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 38 25 .603 —

Brooklyn 38 27 .585 1

Boston 35 29 .547 3½

Toronto 25 40 .385 14

Philadelphia 24 40 .375 14½

Southeast Division

W L Pct GB

x-Miami 49 14 .778 —

Atlanta 35 29 .547 14½

Washington 21 42 .333 28

Orlando 18 47 .277 32

Charlotte 14 50 .219 35½

Central Division

W L Pct GB

Indiana 40 24 .625 —

Chicago 35 29 .547 5

Milwaukee 32 31 .508 7½

Cleveland 22 42 .344 18

Detroit 23 44 .343 18½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 50 16 .758 —

Memphis 44 19 .698 4½

Houston 35 30 .538 14½

Dallas 30 34 .469 19

New Orleans 22 43 .338 27½

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 48 17 .738 —

Denver 44 22 .667 4½

Utah 33 32 .508 15

Portland 30 34 .469 17½

Minnesota 22 40 .355 24½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 45 21 .682 —

Golden State 37 29 .561 8

L.A. Lakers 34 32 .515 11

Sacramento 23 43 .348 22

Phoenix 22 43 .338 22½

x-clinched playoff spot

—-

Thursday’s Games

San Antonio 92, Dallas 91

Portland 105, New York 90

Friday’s Games

Charlotte at Toronto, 7 p.m.

L.A. Lakers at Indiana, 7 p.m.

New Orleans at Washington, 7 p.m.

Phoenix at Atlanta, 7:30 p.m.

Minnesota at Houston, 8 p.m.

Orlando at Oklahoma City, 8 p.m.

Cleveland at Dallas, 8:30 p.m.

Miami at Milwaukee, 8:30 p.m.

Memphis at Denver, 9 p.m.

Chicago at Golden State, 10:30 p.m.

Saturday’s Games

Phoenix at Washington, 7 p.m.

Charlotte at Boston, 7:30 p.m.

Indiana at Philadelphia, 7:30 p.m.

Cleveland at San Antonio, 8:30 p.m.

Detroit at Portland, 10 p.m.

Memphis at Utah, 10 p.m.

SEC Tournament Second Round Scores

LSU 68, Georgia 63

Missouri 62, Texas A&M 50

Tennessee 69, Mississippi St. 53

Vanderbilt 75, Arkansas 72

BASEBALL

Spring Training Glance

AMERICAN LEAGUE

W L Pct

Kansas City 15 2 .882

Baltimore 11 5 .688

Cleveland 12 7 .632

Seattle 12 7 .632

Tampa Bay 12 7 .632

Detroit 11 8 .579

Chicago 8 7 .533

Texas 9 8 .529

Boston 10 9 .526

Minnesota 10 9 .526

Oakland 8 9 .471

Toronto 8 10 .444

Houston 7 10 .412

New York 7 12 .368

Los Angeles 4 11 .267

NATIONAL LEAGUE

W L Pct

Colorado 9 7 .563

St. Louis 9 8 .529

Washington 9 8 .529

San Diego 10 9 .526

Atlanta 11 10 .524

San Francisco 7 8 .467

Arizona 8 10 .444

Philadelphia 8 10 .444

Miami 7 9 .438

New York 6 8 .429

Chicago 8 11 .421

Pittsburgh 8 11 .421

Milwaukee 7 10 .412

Los Angeles 6 9 .400

Cincinnati 5 13 .278

NOTE: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

—-

Thursday’s Games

Philadelphia 2, Pittsburgh 1

Boston 7, Minnesota 3

Washington 6, Houston 3

St. Louis 5, Atlanta 4

Toronto 17, N.Y. Yankees 5

Tampa Bay 4, Baltimore 3

Detroit 9, N.Y. Mets 1

Kansas City 5, Cleveland 3

Seattle 8, Cincinnati 7

L.A. Angels 12, Chicago White Sox 4

Chicago Cubs 8, L.A. Dodgers 1

Texas 6, Oakland 2

Friday’s Games

Miami vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Boston (ss) vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Washington vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Pittsburgh vs. Houston at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Chicago Cubs vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Texas vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Dodgers (ss) vs. San Diego (ss) at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Cleveland vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.

San Diego (ss) vs. Kansas City (ss) at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Seattle vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.

Oakland vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

Minnesota vs. Boston (ss) at Fort Myers, Fla., 7:05 p.m.

Colorado vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 10:05 p.m.

Kansas City (ss) vs. L.A. Dodgers (ss) at Glendale, Ariz., 10:05 p.m.

Saturday’s Games

Pittsburgh vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Detroit vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. N.Y. Yankees (ss) at Tampa, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

Miami vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Cincinnati (ss) vs. San Francisco (ss) at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Texas at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Texas vs. Chicago Cubs at Las Vegas, Nev., 4:05 p.m.

Oakland (ss) vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Kansas City vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.

Cincinnati (ss) vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.

L.A. Angels vs. Oakland (ss) at Phoenix, 4:05 p.m.

Arizona vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Seattle vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

N.Y. Yankees (ss) vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 5:05 p.m.

Houston vs. Washington at Viera, Fla., 6:05 p.m.

San Francisco (ss) vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 10:05 p.m.