Local Sports Scoreboard Roundup 2-14
Feb 14, 2013 | 559 views | 0 0 comments | 2 2 recommendations | email to a friend | print
ON AIR 

TV SportsWatch

Schedule subject to change and/or blackouts.

Thursday, Feb. 14

GOLF

9 a.m.

TGC — European PGA Tour, Africa Open, first round, at East London, South Africa (same-day tape)

12:30 p.m.

TGC — LPGA, Women’s Australian Open, first round, at Yarralumla, Australia (same-day tape)

3 p.m.

TGC — PGA Tour, Northern Trust Open, first round, at Pacific Palisades, Calif.

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

7 p.m.

ESPN — Wisconsin at Minnesota

ESPN2 — LSU at South Carolina

9 p.m.

ESPN — St. John’s at Louisville

ESPN2 — UCLA at California

11 p.m.

ESPN2 — Gonzaga at Saint Mary’s (Cal)

NBA BASKETBALL

8 p.m.

TNT — Miami at Oklahoma City

10:30 p.m.

TNT — L.A. Clippers at L.A. Lakers

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

8 p.m.

FSN — Iowa St. at Oklahoma

ON TAP

Thursday, Feb. 14

BASKETBALL

Southern Poly at Lee, 6

District 5-AAA Tournament

at CHS Raider Dome

Cleveland vs. Ooltewah (G), 6

McMinn County vs. Bradley Central (B), 7:30

District 5-AA Tournament

at McMinn County HS

Polk County vs. Sweetwater (G), 6

Polk County vs. Sweetwater (B), 7:30

SOFTBALL

Lee at Tennessee Wesleyan (DH), 1

WRESTLING

TSSAA State Traditionals, Franklin, 4

Friday, Feb. 15

BASEBALL

University of Mobile (Ala.) at Lee, 4

BASKETBALL

District 5-AAA Tournament

at CHS Raider Dome

Walker Valley vs. Rhea County (G), 6

Walker Valley vs. Rhea County (B), 7:30

District 5-AA Tournament

at McMinn County HS

Meigs County vs. Sequoyah (G), 4:30

Meigs County vs. Sequoyah (B), 6

Polk/Sweetwater winner vs. McMinn Central (G), 7:30

Polk/Sweetwater winner vs. McMinn Central (B), 9

SOFTBALL

Lee at Bryan (DH), 2

TENNIS

Bethel at Lee, 1

WRESTLING

TSSAA State Traditionals, Franklin, 11 a.m.

Saturday, Feb. 16

BASEBALL

University of Mobile (Ala.) at Lee (DH), 12

Georgia Perimeter at Cleveland State (DH), 12

BASKETBALL

Cleveland State at Roane State, 3

District 5-AAA Tournament

Semifinals

at CHS Raider Dome

Bradley Central vs. WV/Rhea winner (G), 3

Cleveland/Ooltewah winner vs. McMinn County (G), 4:30

Ooltewah vs. WV/Rhea winner (B), 6

Bradley/McMinn winner vs. Cleveland (B), 7:30

TENNIS

Lee at UT-Chattanooga, 1

WRESTLING

TSSAA State Traditionals, Franklin, 11 a.m.

Championship matches, 6