UTC announces spring graduates
Jul 21, 2013 | 540 views | 0 0 comments | 36 36 recommendations | email to a friend | print
CHATTANOOGA — The following is a list of students from your area who participated in the spring 2013, 241st commencement exercise for The University of Tennessee at Chattanooga with a graduating class of over 1,000 students.

Bradley County students graduating included:

Isaac Bailey, bachelor of science in business: finance

Lanze Berry, bachelor of science in mechanical engineering

William Brod, master of science in criminal justice

Sarah Buckner, bachelor of arts in communication

Amelia Burke, bachelor of arts in English and American Language and Literature

Robert Cagle, III, bachelor of science in health and human performance: sport and leisure service administration: sports administration

Chelsey Campbell, bachelor of science in Early Childhood: Child and Family Studies

Natalie Cope, master of arts in English: Literary Study

Kristen Crumbley, bachelor of science in nursing

Caroline Dale, bachelor of arts in Communication

Misha Fanelli, master of science in athletic training

Katie Frazier, master of education in special educaiton: mild disabilities

Nathan Gargala, bachelor of science in secondary social sciences: history

Stefan Gonser, bachelor of science in Psychology

Margaret Green, master of arts in English: Creative Writing

Blake Griffey, bachelor of science in Physics

Bethany Hogan, master of science in nursing: family nurse practitioner

Tiffany Hogg, bachelor of science in Early Childhood: Child and Family Studies

Nick Johnson, bachelor of science in electrical engineering

Chay Kimsey, bachelor of science in criminal justice

Amanda Linden, bachelor of science in Nursing

Brittany Loftis, bachelor of science in Early Childhood: Early Childhood Education

Michael Lyles, bachelor of science in Chemistry: Biochemistry

Sudip Manandhar, master of science in engineering: electrical

Benjamin Mcchesney, doctor of physical therapy

Harold Mcmahan, bachelor of science in business: accounting

Aaron Messer, bachelor of science in Computer Science: Information Security and Assurance

Timothy Miller, bachelor of science in business: accounting

Lindsey Moore, bachelor of science in psychology

Huley Morgan, bachelor of science in chemistry: biochemistry

Molli Paige, bachelor of arts in English and American Language and Literature

Molli Paige, bachelor of science in Secondary Education: English

Nisha Patel, bachelor of science in chemistry: biochemistry

Dean Pavlou, bachelor of science in health and human performance: exercise science

Beth Phillips, bachelor of science in criminal justice

Mallory Pickert, Master of Education in Secondary Education: Licensure

Erin Seide, bachelor of science in Nursing

Nabin Shrestha, Master of Computer Science

Zachary Smith, bachelor of science in Secondary Social Sciences: Political Science

Tania Temple, bachelor of arts in Communication

Ashlyn Thompson, bachelor of science in Criminal Justice

Tanner Thompson, bachelor of science in Business: Accounting

Jared Tilley, bachelor of arts in History

Mindy Townsend, master of arts in English: Literary Study

William Waldrop, bachelor of science in sociology and anthropology: anthropology

Nicole Walters, bachelor of science in Sociology and Anthropology: Anthropology

John Young, bachelor of science in applied mathematics: general

John Young, bachelor of science in Computer Science: Scientific Applications.