Scoreboard 3-29
Mar 29, 2013 | 488 views | 0 0 comments | 3 3 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Schedule subject to change and/or blackouts.

Friday, March 29

BOXING

9 p.m.

ESPN — Champion Brian Vera (22-6-0) vs. Donatas Bondorovas (17-3-1), for NABO middleweight title, at Verona, N.Y.

GOLF

9:30 a.m.

TGC — European PGA Tour, Trophee Hassan II, second round, at Agadir, Morocco

4 p.m.

TGC — PGA Tour, Houston Open, second round, at Humble, Texas

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

7:15 p.m.

CBS — NCAA Division I tournament, regional semifinal, Oregon vs. Louisville, at Indianapolis

7:37 p.m.

TBS — NCAA Division I tournament, regional semifinal, Kansas vs. Michigan, at Arlington, Texas

9:45 p.m.

CBS — NCAA Division I tournament, regional semifinal, Michigan St. vs. Duke, at Indianapolis

10:17 p.m.

TBS — NCAA Division I tournament, regional semifinal, Florida Gulf Coast vs. Florida, at Arlington, Texas

TENNIS

3 p.m.

ESPN2 — ATP World Tour/WTA, Sony Open, men’s semifinal, at Key Biscayne, Fla.

7 p.m.

ESPN2 — ATP World Tour/WTA, Sony Open, men’s semifinal, at Key Biscayne, Fla.

Saturday, March 30

BOXING

10:15 p.m.

HBO — Champion Khabib Allakhverdiev (18-0-0) vs. Breidis Prescott (26-4-0), for WBA junior welterweight title; Brandon Rios (31-0-1) vs. Mike Alvarado (33-1-0), for vacant WBO interim junior welterweight title, at Las Vegas

COLLEGE SOFTBALL

Noon

FSN — UCF at Tulsa

GOLF

9 a.m.

TGC — European PGA Tour, Trophee Hassan II, third round, at Agadir, Morocco

1 p.m.

TGC — PGA Tour, Houston Open, third round, at Humble, Texas

3 p.m.

NBC — PGA Tour, Houston Open, third round, at Humble, Texas

HORSE RACING

6 p.m.

NBCSN — NTRA, Florida Derby, at Hallandale, Fla. and Louisiana Derby, at New Orleans

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

4:20 p.m.

CBS — NCAA Division I tournament, regional final, Marquette vs. Syracuse, at Washington or Los Angeles

6:55 p.m.

CBS — NCAA Division I tournament, regional final, Ohio State vs. Wichita State, at Washington or Los Angeles

MEN’S COLLEGE LACROSSE

7 p.m.

NBCSN — Duke at Harvard

SOCCER

8:30 a.m.

ESPN2 — Premier League, Manchester United at Sunderland

3:30 p.m.

NBCSN — MLS, Philadelphia at New York

7 p.m.

ESPN2 — Mexican Primera Division, Cruz Azul vs. Atlas, at Mexico City

TENNIS

Noon

CBS — ATP World Tour/WTA, Sony Open, women’s championship match, at Key Biscayne, Fla.

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

Noon

ESPN — NCAA Division I tournament, regional semifinal, Delaware vs. Kentucky, at Bridgeport, Conn.

2:30 p.m.

ESPN — NCAA Division I tournament, regional semifinal, Connecticut vs. Maryland, at Bridgeport, Conn.

9 p.m.

ESPN — NCAA Division I tournament, regional semifinal, Stanford vs. Georgia, at Spokane, Wash.

11:30 p.m.

ESPN2 — NCAA Division I tournament, regional semifinal, California vs. LSU, at Spokane, Wash.

ON TAP

Friday, March 29

BASEBALL

Cleveland State at Volunteer State (DH), 1

Lee University at Loyola University, 7

Pounder Invitational

at Hixson HS

Polk County vs. Andulusia (Ala.), 1:15

Cleveland vs. Polk County, 3:30

Cleveland vs. Clarksville, 5:45

Mets/Coca Cola Classic

at Johnson City

Walker Valley at Science Hill, 2:30

Walker Valley vs Sullivan South, 4:45

SOFTBALL

Cleveland State at Walters State, 1

Riverdale Tournament

Walker Valley participating

TRACK

Emory Classic, Atlanta

Lee University participating, TBD

Saturday, March 30

BASEBALL

Lee University at Loyola University (DH), 2

Pounder Invitational

Cleveland participating

Polk County vs. Hixson (Hixson), 4:45

Mets/Coca Cola Classic

at Kingsport

Walker Valley at Dobyns-Bennett, 10 a.m.

SOFTBALL

Cleveland State at Walters State, 1

Riverdale Tournament

Walker Valley participating

TRACK

Emory Classic, Atlanta

Lee University participating, TBD

BASEBALL

Spring Training Glance

AMERICAN LEAGUE

W L Pct

Kansas City 24 7 .774

Baltimore 18 9 .667

Seattle 21 11 .656

Oakland 16 12 .571

Detroit 18 14 .563

Cleveland 16 15 .516

Minnesota 16 15 .516

Boston 16 16 .500

Chicago 13 13 .500

Tampa Bay 15 16 .484

Texas 15 17 .469

Houston 14 16 .467

Toronto 14 17 .452

New York 13 18 .419

Los Angeles 9 19 .321

NATIONAL LEAGUE

W L Pct

Atlanta 20 15 .571

Colorado 16 14 .533

St. Louis 16 14 .533

San Francisco 15 14 .517

Arizona 16 15 .516

Philadelphia 16 15 .516

New York 14 14 .500

Chicago 16 18 .471

San Diego 16 18 .471

Washington 14 17 .452

Miami 13 16 .448

Pittsburgh 13 18 .419

Milwaukee 12 17 .414

Los Angeles 12 19 .387

Cincinnati 11 19 .367

NOTE: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

—-

Thursday’s Games

Pittsburgh 2, N.Y. Yankees 1

Washington 5, N.Y. Mets 1

Houston (ss) 11, Detroit 4

Philadelphia 7, Toronto 2

Atlanta 2, Houston (ss) 0

St. Louis 1, Miami 0

San Diego 6, Cleveland 4

Seattle 6, Chicago Cubs 4

Kansas City 8, Cincinnati 3

Arizona 9, Texas 3

Milwaukee 6, Colorado 2

Boston 6, Minnesota 1

Baltimore 4, Tampa Bay 4, tie, 10 innings

L.A. Dodgers 3, L.A. Angels 0

Oakland 7, San Francisco 3

Friday’s Games

St. Louis vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 12:10 p.m.

Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees at Washington, 2:05 p.m.

Cleveland vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

Toronto at Philadelphia, 7:05 p.m.

Chicago Cubs at Houston, 8:05 p.m.

San Diego vs. Texas at San Antonio, Texas, 8:05 p.m.

Chicago White Sox at Milwaukee, 8:10 p.m.

Cincinnati vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 9:40 p.m.

L.A. Angels at L.A. Dodgers, 10:10 p.m.

Oakland at San Francisco, 10:15 p.m.

Saturday’s Games

N.Y. Mets vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 12:05 p.m.

Toronto at Philadelphia, 1:05 p.m.

Detroit at Tampa Bay, 1:10 p.m.

Minnesota vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:35 p.m.

Chicago Cubs at Houston, 2:05 p.m.

San Diego vs. Texas at San Antonio, Texas, 2:05 p.m.

Chicago White Sox at Milwaukee, 2:10 p.m.

L.A. Dodgers at L.A. Angels, 3:00 p.m.

Cincinnati (ss) vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:00 p.m.

Seattle vs. Colorado at Salt Lake City, Utah, 3:05 p.m.

San Francisco at Oakland, 4:05 p.m.

Cincinnati (ss) vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

BASKETBALL

National Basketball Association

All Times EDT

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

x-New York 44 26 .629 —

x-Brooklyn 42 29 .592 2½

Boston 37 34 .521 7½

Philadelphia 28 43 .394 16½

Toronto 26 45 .366 18½

Southeast Division

W L Pct GB

y-Miami 56 15 .789 —

x-Atlanta 40 32 .556 16½

Washington 26 45 .366 30

Orlando 18 54 .250 38½

Charlotte 17 54 .239 39

Central Division

W L Pct GB

x-Indiana 46 27 .630 —

x-Chicago 39 31 .557 5½

Milwaukee 35 36 .493 10

Detroit 24 48 .333 21½

Cleveland 22 48 .314 22½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 54 17 .761 —

x-Memphis 47 24 .662 7

Houston 39 32 .549 15

Dallas 35 37 .486 19½

New Orleans 25 47 .347 29½

Northwest Division

W L Pct GB

x-Oklahoma City 53 19 .736 —

x-Denver 49 24 .671 4½

Utah 36 36 .500 17

Portland 33 38 .465 19½

Minnesota 25 45 .357 27

Pacific Division

W L Pct GB

x-L.A. Clippers 49 23 .681 —

Golden State 41 32 .562 8½

L.A. Lakers 37 36 .507 12½

Sacramento 27 46 .370 22½

Phoenix 23 50 .315 26½

x-clinched playoff spot

y-clinched division

—-

Thursday’s Games

Milwaukee 113, L.A. Lakers 103

Indiana 103, Dallas 78

Sacramento 117, Phoenix 103

Friday’s Games

Washington at Orlando, 7 p.m.

Atlanta at Boston, 7:30 p.m.

Charlotte at New York, 7:30 p.m.

Philadelphia at Cleveland, 7:30 p.m.

Toronto at Detroit, 7:30 p.m.

Houston at Memphis, 8 p.m.

Oklahoma City at Minnesota, 8 p.m.

Miami at New Orleans, 8 p.m.

L.A. Clippers at San Antonio, 8:30 p.m.

Brooklyn at Denver, 9 p.m.

Utah at Portland, 10 p.m.

Saturday’s Games

Chicago at Dallas, 2 p.m.

Orlando at Atlanta, 7 p.m.

L.A. Clippers at Houston, 8 p.m.

Memphis at Minnesota, 8 p.m.

Charlotte at Philadelphia, 8 p.m.

Oklahoma City at Milwaukee, 8:30 p.m.

Brooklyn at Utah, 9 p.m.

Indiana at Phoenix, 10 p.m.

L.A. Lakers at Sacramento, 10 p.m.

Portland at Golden State, 10:30 p.m.

NCAA Tournament Glance

All Times EDT

FIRST ROUND

At UD Arena

Dayton, Ohio

Tuesday, March 19

N.C. A&T 73, Liberty 72

Saint Mary’s (Cal) 67, Middle Tennessee 54

Wednesday, March 20

James Madison 68, LIU Brooklyn 55

La Salle 80, Boise State 71

EAST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Butler 68, Bucknell 56

Marquette 59, Davidson 58

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

California 64, UNLV 61

Syracuse 81, Montana 34

Friday, March 22

At UD Arena

Dayton, Ohio

Temple 76, N.C. State 72

Indiana 83, James Madison 62

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami 78, Pacific 49

Illinois 57, Colorado 49

Third Round

Saturday, March 23

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Marquette 74, Butler 72

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Syracuse 66, California 60

Sunday, March 24

At UD Arena

Dayton, Ohio

Indiana 58, Temple 52

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami 63, Illinois 59

Regional Semifinals

Thursday, March 28

At The Verizon Center

Washington

Marquette 71, Miami 61

Syracuse 61, Indiana 50

Regional Championship

Saturday, March 30

Marquette (26-8) vs. Syracuse (29-9), 4:30 p.m.

SOUTH REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan 71, South Dakota State 56

VCU 88, Akron 42

Friday, March 22

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Florida Gulf Coast 78, Georgetown 68

San Diego State 70, Oklahoma 55

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

North Carolina 78, Villanova 71

Kansas 64, Western Kentucky 57

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Florida 79, Northwestern State 47

Minnesota 83, UCLA 63

Third Round

Saturday, March 23

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan 78, VCU 53

Sunday, March 24

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Florida Gulf Coast 81, San Diego State 71

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Kansas 70, North Carolina 58

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Florida 78, Minnesota 64

Regional Semifinals

Friday, March 29

At Cowboys Stadium

Arlington, Texas

Kansas (31-5) vs. Michigan (28-7), 7:37 p.m.

Florida Gulf Coast (26-10) vs. Florida (28-7), 30 minutes following

Regional Championship

Sunday, March 31

Semifinal winners, TBA

MIDWEST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Louisville 79, N.C. A&T 48

Colorado State 84, Missouri 72

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan State 65, Valparaiso 54

Memphis 54, Saint Mary’s (Cal) 52

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Saint Louis 64, New Mexico State 44

Oregon 68, Oklahoma State 55

Friday, March 22

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Duke 73, Albany (N.Y.) 61

Creighton 67, Cincinnati 63

Third Round

Saturday, March 23

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Louisville 82, Colorado State 56

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan State 70, Memphis 48

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Oregon 74, Saint Louis 57

Sunday, March 24

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Duke 66, Creighton 50

Regional Semifinals

Friday, March 29

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

Louisville (31-5) vs. Oregon (28-8), 7:15 p.m.

Duke (29-5) vs. Michigan State (27-8), 30 minutes following

Regional Championship

Sunday, March 31

Semifinal winners, TBA

WEST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At EnergySolutions Arena

Salt Lake City

Wichita State 73, Pittsburgh 55

Gonzaga 64, Southern 58

Arizona 81, Belmont 64

Harvard 68, New Mexico 62

Friday, March 22

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State 95, Iona 70

Iowa State 76, Notre Dame 58

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Mississippi 57, Wisconsin 46

La Salle 63, Kansas State 61

Third Round

Saturday, March 23

At EnergySolutions Arena

Salt Lake City

Arizona 74, Harvard 51

Wichita State 76, Gonzaga 70

Sunday, March 24

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State 78, Iowa State 75

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

La Salle 76, Mississippi 74

Regional Semifinals

Thursday, March 28

At The Staples Center

Los Angeles

Ohio State 73, Arizona 70

Wichita State 72, La Salle 58

Regional Championship

Saturday, March 30

Ohio State (29-7) vs. Wichita State (29-8), 7 p.m.

FINAL FOUR

At The Georgia Dome

Atlanta

National Semifinals

Saturday, April 6

Midwest champion vs. West champion, 6 or 8:30 p.m.

South champion vs. East champion, 6 or 8:30 p.m.

National Championship

Monday, April 8

Semifinal winners, 9 p.m.

National Invitation Tournament Glance

All Times EDT

First Round

Tuesday, March 19

Maryland 86, Niagara 70

St. John’s 63, Saint Joseph’s 61

Louisiana Tech 71, Florida State 66

Robert Morris 59, Kentucky 57

Alabama 62, Northeastern 43

Virginia 67, Norfolk State 56

Denver 61, Ohio 57

BYU 90, Washington 79

Stanford 58, Stephen F. Austin 57

Wednesday, March 20

Iowa 68, Indiana State 52

Providence 75, Charlotte 66

Stony Brook 71, Massachusetts 58

Mercer 75, Tennessee 67

Baylor 112, Long Beach State 66

Southern Mississippi 78, Charleston Southern 71

Arizona State 83, Detroit 68

Second Round

Thursday, March 21

Maryland 62, Denver 52

Friday, March 22

Baylor 89, Arizona State 85

Iowa 75, Stony Brook 63

Saturday, March 23

Alabama 66, Stanford 54

Sunday, March 24

Virginia 68, St. John’s 50

Monday, March 25

Providence 77, Robert Morris 68

BYU 90, Mercer 71

Southern Mississippi 63, Louisiana Tech 52

Quarterfinals

Tuesday, March 26

Maryland 58, Alabama 57

Wednesday, March 27

Iowa 75, Virginia 64

BYU 79, Southern Mississippi 62

Baylor 79, Providence 68

At Madison Square Garden

New York

Semifinals

Tuesday, April 2

BYU (24-11) vs. Baylor (21-14), 7 p.m.

Maryland (25-12) vs. Iowa (24-12), 9:30 p.m.

Championship

Thursday, April 4

Semifinal winners, 9 p.m.

GOLF

PGA-Houston Open Par Scores

Thursday

At Redstone Golf Club, Tournament Course

Humble, Texas

Purse: $6.2 million

Yardage: 7,441; Par: 72 (36-36)

First Round

D.A. Points 34-30—64 -8

Cameron Tringale 33-32—65 -7

John Rollins 33-32—65 -7

Jason Kokrak 33-33—66 -6

Angel Cabrera 34-32—66 -6

Jeff Overton 33-34—67 -5

Brian Davis 33-34—67 -5

Steve Wheatcroft 32-35—67 -5

Billy Horschel 32-36—68 -4

Charley Hoffman 34-34—68 -4

Matt Jones 33-35—68 -4

Lee Westwood 35-33—68 -4

John Merrick 33-35—68 -4

Bud Cauley 33-35—68 -4

Jimmy Walker 34-34—68 -4

Bill Haas 35-33—68 -4

Greg Owen 34-34—68 -4

David Lingmerth 36-33—69 -3

Charles Howell III 36-33—69 -3

Brandt Jobe 36-33—69 -3

Harris English 35-34—69 -3

Tim Herron 35-34—69 -3

Jin Park 33-36—69 -3

Dustin Johnson 36-33—69 -3

Henrik Stenson 34-35—69 -3

Ben Crane 34-35—69 -3

Hunter Haas 34-35—69 -3

Joe Ogilvie 36-34—70 -2

Tag Ridings 36-34—70 -2

Louis Oosthuizen 35-35—70 -2

Aaron Baddeley 36-34—70 -2

Brendan Steele 35-35—70 -2

Ken Duke 37-33—70 -2

Nicholas Thompson 35-35—70 -2

Boo Weekley 32-38—70 -2

Kevin Chappell 35-35—70 -2

Kevin Stadler 36-34—70 -2

Keegan Bradley 33-37—70 -2

Scott Stallings 33-37—70 -2

Scott Brown 35-35—70 -2

Robert Streb 35-35—70 -2

Kelly Kraft 33-37—70 -2

Brendon de Jonge 37-34—71 -1

Justin Hicks 35-36—71 -1

Chris Kirk 39-32—71 -1

Justin Leonard 32-39—71 -1

Charlie Beljan 34-37—71 -1

Arron Oberholser 37-34—71 -1

Stewart Cink 35-36—71 -1

Jonas Blixt 35-36—71 -1

Scott Langley 36-35—71 -1

Shane Lowry 37-34—71 -1

Jason Bohn 35-36—71 -1

Nick Watney 36-35—71 -1

Jerry Kelly 34-37—71 -1

Wes Short, Jr. 36-35—71 -1

Troy Matteson 36-35—71 -1

Graham DeLaet 36-35—71 -1

Colt Knost 37-34—71 -1

Chris Stroud 36-35—71 -1

Bob Estes 36-35—71 -1

Randy Lowry 37-34—71 -1

Doug LaBelle II 34-37—71 -1

John Mallinger 35-37—72 E

David Lynn 36-36—72 E

Phil Mickelson 39-33—72 E

Michael Thompson 37-35—72 E

Russell Henley 36-36—72 E

Bo Van Pelt 36-36—72 E

Scott Verplank 37-35—72 E

Kyle Stanley 36-36—72 E

Ben Curtis 35-37—72 E

John Senden 37-35—72 E

Jonathan Byrd 36-36—72 E

George Coetzee 33-39—72 E

Chez Reavie 37-35—72 E

Daniel Summerhays 39-33—72 E

Patrick Reed 38-34—72 E

D.H. Lee 37-35—72 E

Chad Campbell 36-36—72 E

Pat Perez 39-33—72 E

Trevor Immelman 37-35—72 E

Gary Woodland 37-35—72 E

William McGirt 38-34—72 E

Seung-Yul Noh 39-33—72 E

Jordan Spieth 36-36—72 E

Richard H. Lee 37-35—72 E

Hank Kuehne 37-36—73 +1

Brian Harman 36-37—73 +1

Geoff Ogilvy 36-37—73 +1

Retief Goosen 37-36—73 +1

David Mathis 35-38—73 +1

Brad Fritsch 36-37—73 +1

Steven Bowditch 36-37—73 +1

Alistair Presnell 36-37—73 +1

Martin Flores 35-38—73 +1

Rory McIlroy 39-34—73 +1

Steve Stricker 36-37—73 +1

Michael Bradley 36-37—73 +1

Stuart Appleby 39-34—73 +1

Troy Kelly 35-38—73 +1

Ricky Barnes 37-36—73 +1

Cameron Percy 38-35—73 +1

Lee Williams 37-36—73 +1

Ross Fisher 38-35—73 +1

James Driscoll 36-38—74 +2

George McNeill 35-39—74 +2

Hunter Mahan 39-35—74 +2

Joey Snyder III 35-39—74 +2

Ryan Palmer 39-35—74 +2

Brian Stuard 38-36—74 +2

LOCAL NOTES

BASEBALL

YOUTH UMPIRES WANTED

Anyone interested in umpiring for the Bradley County Parks and Recreation youth baseball leagues at Bradley North, Blue Springs or the Bradley County Industrial Park leagues should contact Greg Geren at 240-8314. The season begins April 1.

NEW TRAVEL TEAM

A new 12-under travel baseball team will start play this spring after the middle school season is over. Players cannot turn 12 before May 1 of this year. Playing mostly local tournaments, the cost will be low to participate. An experienced coaching staff will direct in a fun atmosphere. For more information or to set up a tryout call 715-5690.

FCA BANQUET

The Ocoee Regions Fellowship of Christian Athletes (FCA) will be hosting their 2013 FCA Spring Banquet on April 11 at First Baptist Church. The banquet begin at 6:30 p.m.with former SEC chaplain and FCA Hall of Champions inductee Ken Smith as the guest speaker for the evening. For more information on the FCA spring banquet contact either Robert Green at 284-0105, Shane Gibson at 284-0155 or Marty Gregory at 240-7217.

TRANSACTIONS

Thursday’s Sports Transactions

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES-Placed RHP Chris Tillman on the 15-day DL. Agreed to terms with 2B Tucker Nathans on a minor league contract. Reassigned OF Trayvon Robinson to their minor league camp.

BOSTON RED SOX-Placed SS Stephen Drew on the 7-day DL, retroactive to March 27. Optioned RHP Daniel Bard to Portland (EL) and 1B Mauro Gomez and INF Brock Holt to Pawtucket (IL).

DETROIT TIGERS-Optioned RHP Bruce Rondon and RHP Luis Marte to Toledo (IL).

HOUSTON ASTROS-Assigned RHP Edgar Gonzalez to Oklahoma City (PCL).

KANSAS CITY ROYALS-Agreed to terms with RHP Cesar Arreaza and 3B Freddy Sandoval on minor league contracts. Optioned RHP Louis Colemans to Omaha (PCL).

LOS ANGELES ANGELS-Assigned RHP Bobby Cassevah outright to Salt Lake (PCL).

NEW YORK YANKEES-Agreed to terms with RHP Chris Bootcheck on a minor league contract. Released OF Juan Rivera.

TEXAS RANGERS-Assigned LHP Brad Mills outright to Round Rock (PCL).

National League

CINCINNATI REDS-Released C Miguel Olivo from his minor league contract.

ST. LOUIS CARDINALS-Agreed to terms with RHP Adam Wainwright on a five-year contract for 2014-18.

SAN DIEGO PADRES-Placed RHP Joe Wieland on the 60-day DL, retroactive to Feb. 26.

SAN FRANCISCO GIANTS-Signed general manager Brian Sabean and manager Bruce Bochy to three-year contracts. Agreed to terms with RHP Ramon Ramirez on a minor league contract and assigned him to Fresno (PCL).

WASHINGTON NATIONALS-Agreed to terms with OF Israel Mota on a minor league contract. Assigned 1B/OF Micah Owings and INF/OF Carlos Rivero to their minor league camp.

American Association

WINNIPEG GOLDEYES-Released RHP Andrew E. Walker.

Can-Am League

NEW JERSEY JACKALS-Signed LHP Corey Young.

ROCKLAND BOULDERS-Signed RHP Brennan Flick and INF Stephen Cardullo.

Frontier League

EVANSVILLE OTTERS-Signed 1B Nick Schwaner to a contract extension.

GATEWAY GRIZZLIES-Signed LHP Logan Mahon.

FLORENCE FREEDOM-Signed RHP Matt Kline to a contract extension.

FRONTIER GREYS-Signed LHP Matt Costello.

JOLIET SLAMMERS-Traded RHP Jim Schult to the Rockland Boulders of the Can-Am League for a player to be named later.

NORMAL CORNBELTERS-Signed RHP Kyle DiMartino to a contract extension. Signed LHP Kyle Demmin.

WASHINGTON WILD THINGS-Announced the resignation of Chris Bando as field manager. Named Bart Zeller field manager.

WINDY CITY THUNDERBOLTS-Signed RHP Tyler Claburn. Released RHP Andrew Chilcoat. Traded RHP Dustin Williams to the Lincoln Saltdogs of the American Association for a player to be named later.

FOOTBALL

National Football League

BALTIMORE RAVENS-Signed DT Arthur Jones and DE Albert McClellan.

CHICAGO BEARS-Signed RB Armando Allen, T Jonathan Scott, LB James Anderson and DB Kelvin Hayden.

CLEVELAND BROWNS-Signed QB Jason Campbell and P Jake Schum.

HOUSTON TEXANS-Signed RB Greg Jones.

INDIANAPOLIS COLTS-Traded DE Clifton Geathers to Philadelphia for FB Stanley Havili. Re-signed OT Jeff Linkenbach.

KANSAS CITY CHIEFS-Signed LB Chad Kilgore. Named Brad Childress spread game analyst.

MIAMI DOLPHINS-Agreed to terms with DL Vaughn Martin.

MINNESOTA VIKINGS-Signed LB Marvin Mitchell.

NEW ENGLAND PATRIOTS-Signed WR Michael Jenkins.

NEW ORLEANS SAINTS-Agreed to terms with LB Victor Butler on a two-year contract.

WASHINGTON REDSKINS-Signed LB Darryl Tapp.

HOCKEY

National Hockey League

CALGARY FLAMES-Traded F Jarome Iginla to Pittsburgh for the rights to LW Kenneth Agostino, F Ben Hanowski and a 2013 first-round draft pick.

COLUMBUS BLUE JACKETS-Activated D James Wisniewski from injured reserve.

MINNESOTA WILD-Recalled G Matt Hackett from Houston (AHL). Assigned F Jake Dowell to Houston.

ST. LOUIS BLUES-Assigned G Brian Elliott to Peoria (AHL) for conditioning.

WASHINGTON CAPITALS-Re-signed F Casey Wellman to a two-year, two-way contract.

American Hockey League

SAN ANTONIO RAMPAGE-Signed F Wade Megan to an amateur tryout contract.

LACROSSE

Major League Lacrosse

OHIO MACHINE-Traded M Roy Lang and 2015 first-round draft pick to Hamilton for G Scott Rodgers, D Chad Wiedmaier and a 2014 second-round draft pick.

SOCCER

Major League Soccer

MLS-Suspended Colorado D Drew Moor one additional game and fined him an undisclosed amount for violent conduct away from the play during Sunday’s game.

COLORADO RAPIDS-Acquired a conditional 2015 draft pick from the New York Red Bulls for F Andre Akpan. COLLEGE

ARKANSAS-Announced G BJ Young will enter the NBA draft.

BUCKNELL-Signed men’s basketball coach Dave Paulsen to a five-year contract extension through the 2017-18 season.

CHRISTOPHER NEWPORT-Named Todd Brooks director of athletics.

DRAKE-Named Ray Giacoletti men’s basketball coach.

IOWA STATE-Announced men’s basketball coach Fred Hoiberg has agreed to a new 10-year contract.

MISSISSIPPI-Named Matt Insell women’s basketball coach.

N.C. STATE-Announced junior G Lorenzo Brown will enter the NBA draft.

PITTSBURGH-Announced RB Rushel Shell is taking a leave of absence from the football team.

TEXAS-Announced men’s basketball G Sheldon McClellan will transfer.

WAKE FOREST-Announced men’s basketball G Chase Fischer will transfer.

WILLIAM PATERSON-Promoted assistant football coach Shaun Williams to defensive coordinator.