Early voting ends Thursday; numbers grow
by GREG KAYLOR Banner Staff Writer
Apr 30, 2014 | 559 views | 0 0 comments | 14 14 recommendations | email to a friend | print


Early voting will end Thursday and the May 6 Primary elections are quickly approaching.

Thursday at 6 p.m. is the cutoff time for when three voting locations will cease operation until election day. Sterling Pointe on Dalton Pike, Bradley Square Mall near JCPenney and the Bradley County Elections Office in the Courthouse Annex have voted 5,596 eligible registered voters during the 2014 May Primary Early Voting cycle, according to administrators.

That figure was reported at the end of the voting day Tuesday.

An increase of voter activity was noted after a five-day comparative cycle was analyzed regarding the 2010 activity versus the 2014 numbers.

According to Fran Green, Bradley County Elections administrator, 1,844 people had cast their ballots by closing Saturday, April 19.

That is slightly higher compared to the 2010 elections period that contained an Easter Good Friday holiday, when 1,526 voters took advantage of early voting.

At the end of the 2010 Early Voting cycle, 6,602 voters had made their choices prior to the May 6 Primary.

Appearing on the ballot are:

- Constable — District 1 — Darrin Brantley (R) , Charles V. Carroll (R), Thomas Kimsey (R), Garry D. Moore (R)

District 2 — Richard “Dickie” Alford (R)

District 3 — Jason Corum (R), Jessie Hughes Jr. (R)

District 4 — Wayne J. Henry (R)

District 5 — Steve Anderson (R), Johnny Miller (R)

District 6 — Charles Dunson Sr. (R), Cody Herron (R), Dewayne Hicks (R), Jeffrey Lewis (R)

District 7 — R.D. Jackson (R), Brent Runyon (R)

- Circuit Court Clerk — Gayla Miller (R)

- Circuit Judge Part 1 — Larry Puckett (R)

Part 2 — Mike Sharp (R)

Part 3 — William J. (Bill) Brown (R), Andrew Mark Freiberg (R), and Chai Thompson (R)

- County Clerk — Donna Alley Simpson (R)

- Chancellor — Jerri Saunders Bryant (R)

- County Commission — District 1 — Terry Caywood (R), Denis L. Collins (R), Tom Collins (R), Mike Hughes (R)

District 2 — Louie Alford (R), John Burns (R), Thomas L. Crye (R), Tammy Salmond Wingo (R)

District 3 — Milan Blake (R), Jeff D. Morelock (D), Johnny Mull (R)

District 4 — Charlotte Peak Jones (R), June L. Montgomery (R), Carol “Peaches” Searles (R), Howard L. Thompson (R)

District 5 — Briant K. Berry (R), Jack E. Burke Jr. (D), Bobby Goins (R) Floyd Wade Jr. (R), Jeff Yarber (R)

District 6 — John David Cochran (R), Melvin “Mel” Griffith (R), Ronny E. Keller (R), Ellis Julian Laughter (D), Tom D. Ledford (R), Daniel D. Rawls (R), Robert D. Rominger (R)

District 7 — Pam Edgemon (D), Mark Hall (R), William E. (Bill) Winters Jr. (R)

- County Mayor — D. Gary Davis (R)

- Criminal Court Judge 10th Judicial District — Sandra N.C. Donaghy (R), Amy Armstrong Reedy (D), Van Irion (R)

- District Attorney General — Steve Crump (R), Stephen Hatchett (R)

- General Sessions Judge — Division 1 — Daniel R. Swafford (R)

Division 2 — Barrett T. Painter (R), Sheridan C. Randolph (R), Shari Lynn Tayloe (R)

- Public Defender — Richard Hughes (R)

- Register of Deeds — Dina Swafford (R)

- Road Superintendent — Sandra N. Knight (R), James “Edd” Lewis (R)

- Trustee — Mike Smith (R)

- Sheriff — James Richard Ruth (R), Eric Watson (R).

For additional information, visit www.bradleyelections.com.